Zima i wiosna to czas kiedy nie wszystkie drogi, którymi zmuszeni są jeździć kierowcy, utrzymane są w dobrym stanie. Niskie temperatury, a zwłaszcza ich zmienność z temperatur ujemnych na dodatnie i z powrotem, nie mają dobrego wpływu na jakość nawierzchni. Powstają ubytki w drodze, dziury, na których bardzo łatwo uszkodzić podwozie, zawieszenie, felgi czy opony w samochodzie. W tym artykule podpowiemy jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzony samochód.
Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzony samochód?
Kierowca, który uszkodził swój pojazd na dziurze w drodze ma prawo ubiegać się o odszkodowanie za koszty poniesione na naprawę, innymi słowy za wyrządzoną krzywdę. Aby jednak takie odszkodowanie uzyskać konieczne jest udowodnienie winy. W tym celu należy zebrać jak największą ilość dowodów, które jednoznacznie wskażą powód uszkodzenia oraz winę. Od ilości oraz jakości dowodów, będzie zależało jak szybko, i czy w ogóle uda nam się uzyskać odszkodowanie.
Krok 1. Dowody
Materiałem dowodowym w dochodzeniu odszkodowania za uszkodzony samochód mogą i powinny być:
- pisemne oświadczenia świadków zdarzenia,
- notatka ze zdarzenia sporządzona przez wezwanych na miejsce funkcjonariuszy policji, straż miejską bądź ewentualnie przez samego poszkodowanego,
- fotografie z miejsca zdarzenia, najlepiej jeśli uwidocznimy na zdjęciu numer budynku obok, którego doszło do zdarzenia.
Krok 2. Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za drogę
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 260, z późn. zm., dalej ?u.d.p.?), zarządcą dróg publicznych jest organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg.
Zarządcami dróg publicznych są odpowiednio:
- Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad (drogi krajowe i autostrady),
- zarząd województwa (drogi wojewódzkie),
- zarząd powiatu (drogi powiatowe),
- wójt, burmistrz lub prezydent miasta (w przypadku dróg gminnych, ulic oraz dróg publicznych leżących w granicach miasta powiatowego),
- spółdzielnia lub wspólnota (gdy droga leży na terenie osiedla).
Czy na pewno zarządca ma obowiązek wypłaty odszkodowania?
Podstawą odpowiedzialności zarządców dróg za szkody powstałe na skutek wadliwego stanu nawierzchni jest art. 417 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2014 r. poz. 121, dalej: k.c.), który stanowi: za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.
W związku z powyższym artykułem każdy ma prawo ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzony samochód spowodowany dziurawą drogą, a zarządca powinien wypłacić takie odszkodowanie. Nastąpi to jednak dopiero wtedy, gdy zostanie wykazany związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zaniechaniem zarządcy a powstałą szkodą. Zgodnie z art. 361 k. c., poszkodowanemu przysługuje zwrot poniesionej straty wynikającej z wydatków na naprawę, oraz zwrot utraconych korzyści (np. jeżeli samochód jest narzędziem pracy).
Rozpatrzenie sprawy
Zarządca po otrzymaniu wniosku o odszkodowanie, zwraca się do swojego ubezpieczyciela, aby ten zbadał sprawę i wypłacił odszkodowanie. Jeśli zarządza nie jest ubezpieczony, powinien naprawić szkodę z własnych środków finansowych.
ZNAJDŹ NAS: