W okresie zimowym drogi i chodniki często są śliskie, nieodśnieżone i oblodzone. Piesi i kierowcy właśnie wtedy muszą szczególnie uważać, aby nie doszło do wypadku. Osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu lub szkody materialnej powstałej w związku z wypadkiem na drodze lub chodniku, które były nienależycie utrzymane, przysługuje odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Odpowiedzialność za szkodę wynikłą ze złego stanu drogi
Odpowiedzialność za szkodę, która powstała w związku z nienależytym utrzymaniem drogi należy do właściciela nieruchomości lub zarządcy drogi.
Zgodnie art. 19 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 460 z późn. zm.) drogami publicznymi zarządzają:
- drogami krajowymi - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
- drogami wojewódzkimi - zarząd województwa
- drogami powiatowymi - zarząd powiatu
- drogami gminnymi– wójt (burmistrz, prezydent miasta).
Obowiązki właściciela nieruchomości lub zarządcy drogi
Na mocy ustawy o drogach publicznych do obowiązków zarządcy lub właściciela nieruchomości należy m.in pozbycie się śniegu, lodu, błota i zanieczyszczeń z drogi lub chodników. W większości przypadków to zarządca drogi samodzielnie realizuje wspomniane obowiązki. Jednakże może on powierzyć ich wykonanie innemu podmiotowi, jak np: miejskiemu zarządcy dróg.
Odszkodowanie za szkodę powstałą na śliskiej drodze lub chodniku
Zarządca drogi lub właściciel nieruchomości odpowiada za stan dróg i chodników, i to oni mają za obowiązek naprawić szkodę powstałą w związku z ich nienależytym utrzymaniem.
Warto pamiętać, że główną przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania jest brak możliwości udowodnienia, iż szkoda powstała w związku z nieodśnieżoną, oblodzoną drogą lub chodnikiem. Wobec tego osoba poszkodowana powinna zatroszczyć się o dowody winy zarządcy/właściciela nieruchomości. Przede wszystkim należy:
- wezwać policję, która spisze protokół z wypadku
- zebrać zeznania i adresy świadków
- ustalić na czyim terenie miał miejsce wypadek.
Poszkodowana osoba może żądać:
- zwrotu wydatków na leczenie, które musi zostać udokumentowane fakturami lub rachunkami,
- zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę,
- renty w razie utraty zdrowia lub kalectwa,
- pokrycia strat materialnych.
W sytuacji, gdy nie dojdzie do zawarcia ugody, sprawa zostanie rozstrzygnięta przed sądem cywilnym. Wówczas poszkodowana osoba musi wykazać, że poniosła szkodę a właściciel nieruchomości/zarządca drogi nie zadbał o stan drogi lub chodnika, w skutek czego doszło do powstania szkody.
ZNAJDŹ NAS: