Praktycznie od wiosny do jesieni na polskich drogach dość często dochodzi do potrącenia dzikiej zwierzyny. Większość z kierowców (co najlepiej sprawdzić po zgłoszeniach do rozgłośni radiowych) nie wie jak w takich przypadkach się zachować, dość często dzik, łoś czy sarna pozostaje pozostawiona w przydrożnym rowie lub jej szczątki obijają się o kolejne auta. Jak należy się zachować gdy dojdzie do zderzenia z dziką zwierzyną? Kogo należy zawiadomić? Dlaczego warto zachować się zgodnie z prawem? Jakie należy się odszkodowanie za potrącenie zwierzęcia? Odpowiedzi w poniższym artykule.

Zderzenie z dziką zwierzyną – co teraz?

Chwila nieuwagi lub nagłe wtargnięcie zwierzęcia na drogę często doprowadza do zderzenia. Czasami jest bardzo poważne, jak np. ostatnia głośna sprawa w mediach gdzie śmiercią kierowcy zakończyło się uderzenie w łosia, a czasami kończy się na „zwykłym” uszkodzeniu karoserii. Gdy dojdzie już do zderzenia i zwierzę okaże się ranne lub martwe najlepiej zadzwonić na policję. Sporządzona zostanie odpowiednia notatka, która może być przydatna np. podczas starania się o odszkodowanie. Służby, które alternatywnie możemy powiadomić to straż miejska, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych czy członka Polskiego Związku Łowieckiego. W przypadku gdy konieczne jest uśmiercenie zwierzęcia na miejsce kraksy należy wezwać lekarza weterynarii. Bardzo często wystarczy powiadomienie Policji, która przejmie resztę czynności i powiadomi niezbędne osoby.

Jeśli nie dopilnujesz obowiązku powiadomienia odpowiednich służb, a znajda się świadkowie jako kierowca narażasz się na karę aresztu lub grzywny (do 5 tysięcy złotych), a w skrajnych przypadkach, gdy sprawa trafi do sądu orzeczona może zostać nawiązka do tysiąca złotych na tematy powiązane z ochroną zwierząt.

Odszkodowanie za potrącenie zwierzęcia

Najprostszym sposobem uzyskania odszkodowania za potrącenie dzikiej zwierzyny jest posiadanie autocasco. Ubezpieczenie to jest dobrowolne, wykupywane przez właścicieli pojazdów na okres 12 miesięcy informative post. Wybrany przez nas ubezpieczyciel z tytułu opłaconego AC ma obowiązek pokryć koszty naprawy samochodu. Odszkodowanie autocasco nie dotyczy obrażeń ciała doznanych w wyniku zderzenia z dziką zwierzyną. Jedynym sposobem uzyskania odszkodowania za szkody osobowe jest udowodnienie podmiotowi odpowiedzialnemu winy, czyli w tym wypadku zarządcy dróg, który miał obowiązek a nie oznaczył terenu znakami ostrzegawczymi – A 18b lub zarządcy koła łowieckiego jeśli doszło do wypadku podczas polowania (art. 6 kodeksu cywilnego). Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu można otrzymać także z polisy NNW jednak jego wysokość nie jest zawrotna.

Podstawa prawna

Art. 25 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2013 r. poz. 856 z późn. zm.)