Rolnicze ubezpieczenie społeczne pozwala uzyskać jednorazowe odszkodowanie z KRUS za wypadek przy pracy na roli. Dowiedz się jakie są etapy postępowania w przypadku uzyskiwania  takiego odszkodowania.

Odszkodowanie z KRUS - etap pierwszy

Procedurę uzyskiwania odszkodowania z KRUS za wypadek przy pracy na roli należy zacząć od zgłoszenia wypadku w placówce lub oddziale terenowym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Musi to być oddział, w którym ubezpieczony jest rolnik. Zgłoszenia można dokonać osobiście, telefonicznie bądź za pomocą poczty elektronicznej. Termin takiego zgłoszenia nie powinien przekroczyć 6 miesięcy od dnia zdarzenia, jednak najlepiej zrobić to od razu.

Osoba zgłaszająca powinna:

  • zabezpieczyć oraz udostępnić miejsce oraz wszelkie przedmioty, które związane są wypadkiem,
  • udostępnić informacje dotyczące świadków wypadku,
  • przedstawić dokumentację leczenia,
  • udzielić wszelkich potrzebnych informacji prowadzącemu postępowanie.

Po przyjęciu zgłoszenia, KRUS ustala czy osoba poszkodowana była ubezpieczona, a następnie bada okoliczności oraz przyczyny wypadku.

Odszkodowanie z KRUS - etap drugi

Kolejnym etapem postępowania jest sporządzenie przez pracownika KRUS protokołu powypadkowego. Na podstawie tego dokumentu wydawana jest decyzja dotycząca uznania lub nieuznania danego zdarzenia za wypadek przy pracy. Poszkodowany ma prawo zgłaszać zastrzeżenia oraz uwagi do ustaleń, które zawarte są w protokole.

Następnym krokiem jest wydanie orzeczenia, o stanie zdrowia poszkodowanego, przez lekarza KRUS. Takie orzeczenie wydawane jest po przeprowadzonym badaniu lekarskim poszkodowanego oraz po analizie jego dotychczasowej dokumentacji medycznej. Na podstawie takiego orzeczenia ustala się procentową wysokość uszczerbku na zdrowiu. Tak jak w przypadku protokołu powypadkowego, tak i tutaj możemy odwołać się od orzeczenia. Odwołanie należy złożyć w odpowiedniej jednostce organizacyjnej KRUS zaznaczonej w wypisie orzeczenia, w terminie 14 dni od dostarczenia poszkodowanemu orzeczenia.

Po ustaleniu wysokości odszkodowania, kwota zostaje wypłacona poszkodowanemu za pośrednictwem poczty, innej uprawnionej osoby bądź w sposób, który został wskazany przez ubezpieczonego.

Warto pamiętać, że wydanie decyzji przez KRUS nie jest ostatecznym etapem, który kończy sprawę. Jeżeli wydana decyzja nie jest satysfakcjonująca, poszkodowany ma prawo wnieść odwołanie do sądu rejonowego, a konkretnie do wydziału sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie należy wnieść na piśmie do organu, który wydał decyzję. Termin wniesienia takiego odwołania upływa po miesiącu od daty doręczenia odpisu decyzji.

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK