Z roku na rok rośnie liczba osób ubiegających się o wypłacenie im odszkodowania. Większość z nich jest jednak nieświadoma tego, że uzyskanie tego rodzaju należności może rodzić obowiązek podatkowy. Warto przyjrzeć się zatem w jakich sytuacjach będziemy musieli zapłacić podatek od uzyskanego odszkodowania bądź zadośćuczynienia
Roszczenia należne osobom poszkodowanym na podstawie kodeksu cywilnego obejmują m. in. zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zwrot poniesionych kosztów leczenia, dojazdów do placówek medycznych, czy też zwrot kosztów specjalnej diety stosowanej przez poszkodowanego. Kwoty wyżej wymienione w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają zwolnieniu od zapłaty tego podatku. Przepis wskazuje, że: co do zasady uzyskane przez osobę poszkodowaną zadośćuczynienie lub odszkodowanie jest zwolnione od zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Zwolnieniu podlegają również odszkodowania bądź zadośćuczynienia wypłacone na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości wskazanej w tym wyroku bądź ugodzie. Odmienne jest jednak podejście ustawodawcy do odszkodowań i zadośćuczynień wypłacanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyżej wymienione korzyści w postaci odszkodowania bądź zadośćuczynienia podlegają obowiązkowi podatkowemu.
Często dochodzi również do sytuacji, w której zakład ubezpieczeniowy zwleka z wypłatą należnych osobie poszkodowanej świadczeń odszkodowawczych. W takich sytuacjach mamy możliwość dochodzenia odsetek za zwłokę w wypłacie należności. Rodzi się zatem pytanie, czy odsetki za zwłokę w wypłacie odszkodowania również podlegają zwolnieniu wynikającemu z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Urzędy skarbowe podnoszą często, iż odsetki nie podlegają zwolnieniu. Powyższe potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 9 stycznia 2007 roku sygn. akt II FSK 36/06. Podsumowując ,odszkodowania lub zadośćuczynienia uzyskane od zakładu ubezpieczeń przez osobę poszkodowaną, czy to w drodze decyzji, ugody pozasądowej, czy zasądzone w wyroku, podlegają zwolnieniu od uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.