Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł chce zmienić zasady dotyczące decydowania o przyznaniu odszkodowania za błędy medyczne.
Do tej pory decydowaniem o przyznaniu odszkodowania zajmowały się specjalne komisje przy wojewodach. Ministerstwo chce wprowadzić poważne zmiany, które zamienią wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ministerstwo ma plany, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych orzekał o zdarzeniach medycznych w trybie pozasądowym. Do instytucji zwracaliby się pacjenci, którzy doświadczyli na sobie błędu medycznego.
Istnieją głosy, że system pozasądowego przyznawania odszkodowania nie jest do końca sprawny i nie może prawidłowo funkcjonować. Póki co nastawiony on jest na sprawdzanie informacji dotyczących pacjenta oraz rzeczywistej szkody jaką poniósł wskutek popełnienia błędu medycznego. Tak właśnie funkcjonują wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Nowy system w swoim założeniu nie miałby w ogóle poszukiwać osoby winnej popełnienia błędu medycznego. System jaki miałby zostać wprowadzony działa już w wielu krajach, na przykład w Nowej Zelandii. Pacjenci, którzy doświadczyli błędu medycznego są tam wręcz zachęcani do dochodzenia rekompensaty za doznaną szkodę. System ma pomagać poszkodowanemu pacjentowi a nie utrudniać dochodzenia swoich roszczeń.
Ministerstwo zdrowia po wprowadzeniu nowego planu w życie zakładałoby, że wszystkie wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych zostaną zlikwidowane. Rekompensaty zamiast nich przyznawane byłyby przez pion orzeczniczy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Orzekanie o błędach medycznych odbywałoby się na takich samych zasadach jak orzekania o wypadkach przy pracy. Nie jest jednak ustalone jak ustanowiono by tak zwane widełki dotyczące kwot odszkodowań. Pieniądze na rekompensaty dla pacjentów wypłacane byłyby z budżetu państwa.
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad całkiem nową ustawą dotyczącą zasad przyznawania rekompensat w trybie pozasądowym. Ministerstwo chce, aby projekt tworzony był konsultując się zarówno z lekarzami jak i pacjentami. Minister Radziwiłł przekonuje, iż nowy projekt a na celu zapewnienie uzyskania jak najszybszej rekompensaty przez pacjenta. Nie będzie jednak gwarancji, że każdy pacjent uzyska odszkodowanie, ponieważ żaden funkcjonujący system nie daje takiej gwarancji w stu procentach.