Odpowiedzialność za szkody posiadaczy mechanicznych środków pojazdu uregulowana jest bardzo podobnie jak odpowiedzialność przedsiębiorstw i zakładów posługujących się siłami przyrody (art. 435 KC).

Tak więc przepis art. 436 KC., umiejscowiony przez ustawodawcę w Księdze Trzeciej, Tytuł VI, Czyny niedozwolone brzmi : § 1. Odpowiedzialność przewidzianą w artykule poprzedzającym ponosi również samoistny posiadacz mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody. Jednakże gdy posiadacz samoistny oddał środek komunikacji w posiadanie zależne, odpowiedzialność ponosi posiadacz zależny. § 2. W razie zderzenia się mechanicznych środków komunikacji poruszanych za pomocą sił przyrody wymienione osoby mogą wzajemnie żądać naprawienia poniesionych szkód tylko na zasadach ogólnych. Również tylko na zasadach ogólnych osoby te są odpowiedzialne za szkody wyrządzone tym, których przewożą z grzeczności.”

Odpowiedzialność, o której mowa, oparta jest na zasadzie ryzyka, mając swoją podstawę w teorii, że kto eksploatuje pewne niebezpieczne urządzenia wykorzystujące siły przyrody lub posługuje się dla realizacji swoich interesów podległymi mu osobami, powinien ponosić odpowiedzialność za szkody, które wyniknęły, chociaż sam by winy nie ponosił.

Ruch mechanicznego środka komunikacji jest związany ze zwiększonym ryzykiem mogącym wywołać szkodę i w całości powinno obciążać jego posiadacza. Podmiotem ponoszącym odpowiedzialność jest samoistny posiadacz mechanicznego środka komunikacji, lecz gdy odda on środek komunikacji we władanie kogo innego, odpowiedzialność z tytułu powstania szkody spoczywać będzie na posiadaczu zależnym. Posiadaczem zależnym może być osoba upoważniona do korzystania ze środka na podstawie konkretnej umowy, na przykład najmu, lecz sama umowa tutaj nie wystarczy. Musi także nastąpić wydanie rzeczy, w naszym przypadku może to być na przykład samochód. Przeniesienie posiadania i wydanie rzeczy musi ściśle łączyć się z wolą władania tą rzeczą dla siebie. Jeśli jednak chodzi o bardzo krótkie, jednorazowe skorzystanie ze środka mechanicznego przez osobę trzecią ale za zezwoleniem właściciela, nie ma mowy o posiadaniu zależnym. Niezależnie jednak od posiadania zależnego, odpowiedzialność będzie można przypisać posiadaczowi samoistnemu, jednak tylko na zasadach ogólnych, gdy stwierdzona zostanie przesłanka, że szkoda pozostaje w odpowiednim związku przyczynowym z zawinionym działaniem lub zaniechaniem.

 

ZNAJDŹ NAS NA FB