Do wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów dochodzi dość często, głównie na terenie zabudowanym jak również poza miastem, w małych miejscowościach. Liczba wypadków cyklistów z każdym rokiem rośnie a powody są różne: nieznajomość przepisów drogowych, brak odpowiedniego oświetlenia, elementów odblaskowych, alkohol i oczywiście wina kierowcy.
Warto się zastanowić w jakim stopniu rowerzysta ponosi odpowiedzialność za spowodowanie wypadku czy kolizji? Czy poszkodowany kierowca pojazdu mechanicznego może ubiegać się o odszkodowanie ?
Odpowiedzialność rowerzysty
Każdy rowerzysta, który jest sprawcą wypadku lub kolizji ponosi pełną odpowiedzialność za szkodę. Tym samym ma obowiązek naprawić szkodę, pod warunkiem jeżeli jego zachowanie zostanie zakwalifikowane jako niewłaściwe i zawinione, np. przejazd przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle.
Dochodzenie odszkodowania od rowerzysty
Zgodnie z przepisami polskiego prawa rowerzyści nie mają obowiązku zawierania umowy ubezpieczenia OC, a tylko niewielka ilość cyklistów postanawia takie ubezpieczenie wykupić. W sytuacji gdy rowerzysta nie posiada polisy, poszkodowany może dochodzić swoich praw na drodze postępowania sądowego. Wówczas odszkodowanie jest wypłacane bezpośrednio z majątku sprawcy zarówno za szkodę w mieniu jak i na zdrowiu. Mówi o tym art art. 415 – 449 Kodeksu Cywilnego.
Jeśli rowerzysta posiada polisę OC to osoba poszkodowana może ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia sprawcy. Roszczenie o naprawienie szkody można zgłosić w każdym czasie, ale trzeba pamiętać o 3-letnim okresie przedawnienia. Jeżeli rowerzysta przyznaje się do winy można spisać oświadczenie lub zgłosić szkodę bezpośrednio do ubezpieczyciela rowerzysty.
Poszkodowany wówczas wzywa policję, jeżeli sprawca nie przyznaję się do winy bądź nie ma polisy OC.
Gdy sprawca jest niewypłacany
Może zdarzyć się również taka sytuacja, w której rowerzysta nie ma polisy OC a dodatkowo nie posiada środków pokrywających szkodę. Wówczas pomimo skierowania sprawy do Sądu poszkodowany może nie uzyskać odszkodowania albo wysokość tegoż odszkodowania nie będzie proporcjonalna do wyrządzonej szkody.
Wedle przepisu Kodeksu Cywilnego naprawa szkody może być ograniczona w oparciu o zasady współżycia społecznego np. ze względu na trudną sytuację materialną sprawcy. Oznacza to, że poszkodowany może nie uzyskać pełnej kwoty zadośćuczynienia lub egzekwowanie odszkodowania może odwlec się w czasie. Bywa również tak, że postępowanie zostanie umorzone w całości lub w części w wyniku bezskutecznej egzekucji przez komornika.