W poprzednich artykułach poruszaliśmy tematykę obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej rolników. Niestety takie ubezpieczenie nie chroni pracowników gospodarstwa rolnego przed każdym wypadkiem i nie gwarantuje wypłaty środków pieniężnych w każdej nieszczęśliwej sytuacji. Dowiedz się kiedy ze strony ubezpieczyciela może nastąpić odmowa wypłaty odszkodowania.
W jakiej sytuacji może nastąpić odmowa wypłaty odszkodowania?
Odpowiedzialność akcesoryjna oznacza uzależnienie bezpośredniego roszczenia od roszczenia poszkodowanego względem ubezpieczonego. Tym prawem posługują się towarzystwa ubezpieczeniowe i na jego podstawie mogą odmówić wypłaty odszkodowania poszkodowanemu. Rekompensata za poniesione straty czy uszczerbek na zdrowiu nie zostanie wypłacona jeżeli wypadek nie miał związku i nie wydarzył się w czasie bezpośredniej pracy w gospodarstwie rolnym. Przykładowo, jeśli rolnik kosi trawę na cudzym polu, czyli wykonuje pewną usługę, rolnicze OC nie działa, jeśli przenosi drewno z komórki do domu, aby napalić w piecu i złamie przy tym rękę, również nie dostanie odszkodowania.
Odmowa wypłaty odszkodowania nastąpi w sytuacji gdy wypadek wydarzył się z winy osoby trzeciej, niezwiązanej z pracą w danym gospodarstwie rolnym. W przypadku gdy wina leży wyłącznie po stronie rolnika również nie otrzymamy odszkodowania. Podobnie jest w sytuacji gdy osoba ubezpieczona OC rolniczym, poza gospodarstwem rolnym, prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. Wypadki, które wydarzą się podczas prac związanych z prowadzeniem takiej działalności nie zostaną uznane przez ubezpieczyciela jako podstawa do roszczeń.
We wszystkich pozostałych przypadkach, firma ubezpieczeniowa powinna wypłacić poszkodowanemu pełną rekompensatę.
Czy zakład ubezpieczeń ma obowiązek informować o przyczynie odmowy wypłaty odszkodowania?
Jeżeli ubezpieczyciel uzna, że dany wypadek nie kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania lub kwota jaką wypłaci będzie niższa niż ta podana w roszczeniu przez ubezpieczonego, w obowiązku zakładu jest poinformowanie poszkodowanego o tym fakcie na piśmie. Towarzystwo ubezpieczeniowe musi wskazać okoliczności i podstawę prawną, która uzasadnia podjęta decyzję.
Zakład ubezpieczeń ma także obowiązek udostępnić poszkodowanemu wszelkie dokumenty znajdujące się w aktach sprawy, które miały wpływ na odmowę wypłaty odszkodowania.
ZNAJDŹ NAS: