Dopóki dni nie staną się dłuższe, a słońce nie wcześnie zachodzi Policja rekomenduje zaopatrzyć się w odblaski, które sprawią, że pieszy będzie dobrze widoczny dla nadjeżdżających kierowców.
Podczas wzmożonego ruchu na drodze oraz złych warunków pogodowych wielu kierowców ma ograniczoną widoczność co przekłada się na zwiększoną liczbę wypadków drogowych z udziałem osób pieszych, przede wszystkim poza terenem zabudowanym.
Statystyki pokazują, iż w roku 2013 zdarzyło się ponad 9 tysięcy wypadków drogowych, w których udział brały osoby poruszające się pieszo. Stanowiło to aż 26% wszystkich wypadków drogowych. Liczba osób zabitych wyniosła 1147, co stanowiło 34% wszystkich wypadków, a liczba poszkodowanych, którzy odnieśli obrażenia ciała również wyniosła ponad 9 tysięcy. W roku 2014 liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 1116, ponad 8 tysięcy pieszych zostało rannych. Co roku liczba jest bardzo podobna.
Niestety większość poszkodowanych stanowili piesi, którzy nie byli odpowiednio oznakowani podczas poruszania się po poboczu poza terenem zabudowanym. Większe grono osób poszkodowanych stanowią piesi w wieku pomiędzy czterdziestym a sześćdziesiątym rokiem życia. Statystycznie głównie śmierć ponoszą mężczyźni, kobiety stanowią większy procent ofiar, które „tylko” poniosły uszczerbek na zdrowiu.
Jedną z głównych przyczyn wypadków jest poruszanie się nieprawidłową stroną jezdni oraz przede wszystkim niedostateczne oznakowanie pieszego uniemożliwiające jego zauważenie przez nadjeżdżającego kierowcę w odpowiednim momencie.
Prawodawca przewidując powyższą sytuację zamieścił w ustawie Prawo o ruchu drogowym przepis ustanawiający obowiązek posiadania odblasków przez małoletnich do lat 15, którzy po zmierzchu poruszają się poza obszarem zabudowanym. Przepis prawny został wprowadzony w celu zminimalizowania ryzyka wypadków drogowych. Jednak od sierpnia 2014 roku po wejściu w życie nowelizacji ustawy obowiązek posiadania w widocznym miejscu odblasków poza terenem zabudowanym mają WSZYSCY PIESI bez wyjątku. Nakaz, podobnie jak obecnie, nie będzie miał zastosowania na drogach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych, a także na chodnikach oraz w strefie zamieszkania. W celu zminimalizowania ryzyka dojścia do tragicznego w skutkach wypadku drogowego z udziałem pieszego zalecamy nie zapominać o obowiązkowych elementach odblaskowych umieszczonych w widocznym dla nadjeżdżającego kierowcy miejscu oraz poruszanie się prawidłową stroną jezdni.