Każda osoba fizyczna, która zajmuję się działalnością rolniczą jest zobowiązana do zawarcia umowy OC. Jak wskazują przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Gwarancyjnych, taki obowiązek spoczywa na rolniku, który posiada grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 hektar i odprowadza podatek rolny.
Cel zawarcia ubezpieczenia rolnego
Zawarcie ubezpieczenia rolnego daje gwarancję zadośćuczynienia osobom, które zostały poszkodowane w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwem rolnym. Ponadto ubezpieczenie to chroni interes samego rolnika, ponieważ to zakład ubezpieczeń w sytuacji powstania wypadku w gospodarstwie refunduje zaistniałą szkodę.
Ochrona, a ubezpieczenie OC rolników
Zgodnie z zapisem art. 50 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, odszkodowanie z ubezpieczenia OC rolników przysługuje wszystkim osobom pracującym w gospodarstwie, czyli:
- rolnikowi,
- rodzinie rolnika,
- pracownikom,
- osobom trzecim.
Jeżeli osoby te doznany szkody na obszarze gospodarstwa rolnego, takiej jak: śmierci, uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia lub utrata, zniszczenie uszkodzenia mienia.
Warto pamiętać, że szkoda może powstać także w związku z w ruchem pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników lub pojazdów użytkowanych w gospodarstwie rolnym. Wyjątek od reguły odnosi się do ciągnika rolnego, którego rolnik musi ubezpieczyć na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym, czyli formie zwykłego ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych.
Roszczenia przysługujące poszkodowanemu
Poszkodowanemu w wypadku rolnym przysługuje szereg uprawnień, które regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z art. 361 k.c., w wyniku poniesionej szkody, może żądać pokrycia poniesionych strat jak i korzyści. A zatem poszkodowany może się domagać:
- zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
- zwrotu kosztów związanych z wypadkiem,
- renty uzupełniającej,
- kapitalizacji renty,
- renty na zwiększone potrzeby,
- zwrotu utraconych zarobków,
- odszkodowania z tytułu poniesionych kosztów.