Wypadki w rolnictwie zdarzają się często. Prowadząc gospodarstwo rolne musimy mieć świadomość ryzyka jakie za tym idzie. W związku z tym polskie prawo przewiduje obowiązek zawierania umowy ubezpieczenia OC rolnika aby chronić osoby trzecie.
Kto podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC rolnika?
Zgodnie z ustawą (ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) każda osoba zajmująca się działalnością rolniczą, która posiada areał użytków rolnych przekraczający łącznie 1 ha, ma obowiązek zawarcia umowy OC rolnika i budynków rolniczych. Obowiązek ten nie dotyczy firm zajmujących się działalnością rolniczą.
Kiedy zawrzeć polisę?
Polisę OC rolnika należy zawrzeć w dniu, w którym gospodarstwo zostało nabyte. Oznacza to, tyle że kupione gospodarstwo powinno być ubezpieczone jeszcze w tym samym dniu, chyba że poprzedni właściciel posiadał takie ubezpieczenie, a ono nadal funkcjonuje. Fakt zmiany właściciela musi być od razu zgłoszony przez dotychczasowego właściciela w firmie ubezpieczeniowej. Jeżeli nowy właściciel chce zmienić ubezpieczyciela, musi w ciągu 30 dni od daty zakupu gospodarstwa wypowiedzieć dotychczasową umowę ubezpieczenia.
Na jaki czas polisa OC?
Umowa OC rolnika oraz budynków rolniczych jest zawierana na jeden rok. Jeżeli rolnik posiadał polisę obowiązkową i po roku zapomniał ją przedłużyć, ubezpieczenie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się w momencie zawarcia umowy.
Odpowiedzialność OC rolnika
OC rolnika to ubezpieczenie, które dotyczy osób trzecich narażonych na szkody z tytułu prowadzenia działalności rolniczej. Do grupy osób trzecich zalicza są członków rodziny wspólnie prowadzących gospodarstwo oraz zamieszkujących jego teren, a także zewnętrznych pracowników rolnika. W razie wypadku powodującego śmierć, uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie, utratę lub zniszczenie mienia osoby trzeciej, odszkodowanie wypłacane jest z rolniczej polisy OC. Chroni to właściciela gospodarstwa rolnego przed koniecznością wypłaty dużej sumy odszkodowania z własnej kieszeni.
OC rolnika obejmuje też wszystkie pojazdy wolnobieżne, np. kombajny rolnicze. W związku z tym rolnik nie ma obowiązku zawierania polisy OC komunikacyjnego na te pojazdy.
Obowiązkowe ubezpieczenie budynków
Oprócz OC rolnika właściciel gospodarstwa rolnego ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zgodnie z ustawą o prawie budowlanym obiekt, który należy ubezpieczyć musi mieć ponad 20m2, posiadać fundamenty oraz dach. Ubezpieczenie obowiązkowe budynków obejmuje tylko mury, wszystkie instalacje potrzebne do normalnego funkcjonowania, powłoki malarskie oraz tynki.
Wszelkie elementy wyposażenia oraz mienie ruchome znajdujące się we wnętrzu budynku nie jest objęte ubezpieczeniem obowiązkowym, więc w razie zniszczenia czy utraty nie otrzymamy za nie żadnej rekompensaty. Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed takim wypadkiem należy zawrzeć polisę ubezpieczenia dobrowolnego.
Należy pamiętać, że polisa obowiązkowa nie chroni przed zdarzeniami losowymi takimi jak: przepięcia, dym, sadza, szkody wodociągowe, upadek anteny czy drzewa. Tylko polisa dobrowolna ubezpiecza przed takimi zdarzeniami.ZNAJDŹ NAS: