Codziennie na drogach dochodzi do wielu wypadków. Niestety, nierzadkie są sytuacje, w których sprawcą okazuje się osoba nieletnia. Dodatkowo, nietrzeźwy nastolatek za kierownicą, który powoduje wypadek budzi wiele emocji. Jako rodzic warto wiedzieć jakie są konsekwencje takiego zachowania dziecka i jak wygląda kwestia odszkodowania.
Nietrzeźwy nastolatek za kierownicą - konsekwencje
Wielu rodziców nigdy nie zastanawia się nad tym, jakie mogą być konsekwencje jeżeli jego nieletnie dziecko, dodatkowo będące pod wpływem alkoholu, wsiądzie za kierownicę bez wiedzy opiekuna i spowoduje wypadek. Żaden rodzic nie przypuszcza, że jego pociecha może się tak zachować. Niestety, jak wiadomo, dzieci często podejmują nieodpowiedzialne decyzje. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, a w wypadku zginie pasażer czy osoba postronna, wszyscy zastanawiają się po czyjej stronie leży wina. Kwestią często niejasną jest też odpowiedzialność ubezpieczyciela.
Jeżeli takie zdarzenie zaistnieje, towarzystwa ubezpieczeniowe, mają w obowiązku zbadać sprawę i ocenić, czy małoletni może ponieść odpowiedzialność cywilną za spowodowanie wypadku, a także czy dojdzie do regresu. Przepisy Kodeksu Cywilnego mówią o tym, że osobie, która nie ukończyła 13. roku życia, nie można przypisać zarzutu winy, ponieważ nie posiada ona zdolności do czynności prawnych. Jeżeli dziecko ukończyło 13. rok życia, może samodzielnie odpowiadać za swoje czyny. Należy jednak zaznaczyć, że nawet w takiej sytuacji nie zawsze dziecko poniesie pełną odpowiedzialność. Jeżeli rodzicom zostanie udowodnione niedopilnowanie dziecka i niesprawowanie nad nim właściwej opieki, zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności oraz spłaty należytych kosztów. Dodatkowo, w praktyce, nawet w przypadku pełnej winy nastolatka zazwyczaj nie może on sam spłacić kosztów towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ nie posiada żadnego majątku, obowiązek ten spada więc na rodziców.
Wspomniany regres następuje w momencie gdy zakład ubezpieczeniowy dochodzi zwrotu kwot wypłaconych poszkodowanym, od osoby, która wyrządziła szkodę. Przykładem zdarzenia, w którym dochodzi do regresu jest wypadek spowodowany przez kierowcę w stanie nietrzeźwości.
Sytuacje, które pomniejszają kwotę odszkodowania
Istnieją przesłanki, które mają wpływ na wypłatę pomniejszonych odszkodowań. Jeśli pasażerowie znajdujący się w pojeździe wiedzą o tym, że kierowca jest nietrzeźwy i pomimo to pozwalają mu prowadzić pojazd przyczyniają się do powstania szkody. Taki pasażer otrzyma odszkodowanie, jednak będzie ono pomniejszone o stopień jego przyczynienia, ponieważ świadomie zgodził się na ryzyko jazdy z nietrzeźwym kierowcą. Podobnie będzie w sytuacji, gdy pasażer świadomie wsiądzie do pojazdu kierowcy nie mającego uprawnień do kierowania.
Te przepisy dotyczą nie tylko odszkodowania wypłacanego bezpośrednio poszkodowanemu ale również rodzinie, która dochodzi zadośćuczynienia za śmierć bliskiego. Należy pamiętać, że przyczynienie może obniżyć kwotę odszkodowania czy zadośćuczynienia nawet o kilkadziesiąt procent.
ZNAJDŹ NAS: