W Polsce coraz mniej pojazdów jeździ nieubezpieczonych, jednakże nadal jest to problem powszechny. Szczególnie ważne jest posiadanie ubezpieczenia OC. Dlaczego?

Za szkody wyrządzone przez pojazdy nieubezpieczone w mieniu i na osobach związane z ruchem pojazdu świadczenia odszkodowawcze wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zaś z chwilą wypłaty przez Fundusz odszkodowania, sprawca szkody i osoba, która nie dopełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego (OC), są obowiązani do zwrotu Funduszowi spełnionego świadczenia i poniesionych kosztów.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, wprowadza roszczenie zwrotne do posiadacza pojazdu mechanicznego, który nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem tego pojazdu. Co to oznacza w praktyce? Może się zdarzyć, że za szkody wyrządzone nieubezpieczonym pojazdem zakupionym przez jednego małżonka w trakcie trwania ustawowej wspólności majątkowej – będą odpowiadać solidarnie.

A więc Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po wypłacie poszkodowanym świadczeń zwróci się do obu małżonków o zwrot wypłaconych kwot i to niezależnie od tego, które z nich było właścicielem tego pojazdu. Przepis powyższy traktuje małżonka jako współposiadacza zobowiązanego do zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia. Jakie wnioski? Każdy małżonek powinien z należytą uwagą zweryfikować czy pojazd drugiego małżonka jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK