Poczucie bezpieczeństwa to bardzo istotny element ludzkiego życia, który każdy pragnie zaspokoić w jak największym stopniu. Z tego powodu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z policją uruchomiło platformę interaktywną "Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce".

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa - co to jest?

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa to aplikacja, interaktywna mapa, na której znajdują się informacje dotyczące miejsc, w których występują jakieś zagrożenia, np. przestępczość czy zwiększona ilość wypadków drogowych. Mapa pozwoli lokalnym władzom zwrócić większą uwagę na konkretne tereny i pozwoli odpowiednio wykorzystać zasoby policyjne.

Informacje gromadzone w mapie zagrożeń wynikają z trzech źródeł:

  • policyjne systemy informatyczne,
  • bezpośredni kontakt z mieszkańcami, przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych,
  • platforma wymiany informacji z obywatelami.

Wykorzystując platformę interaktywną, każdy obywatel może nanieść miejsce oraz rodzaj zagrożenia, którego się obawia bądź, które w danym miejscu występuje. Każdy taki ślad, zostaje sprawdzony przez policję, a jeśli się potwierdzi zostaje naniesiony na mapę. Mapy uwzględniają określone wcześniej kategorie przestępstw i wykroczeń oraz takie, które w subiektywnym odczuciu mieszkańca mogą negatywnie wpływać na jego poczucie bezpieczeństwa.

Katalog dostępnych zgłoszeń jest bardzo szeroki. Mieszkańcy mogą zgłaszać miejsca gdzie sprzedawane są narkotyki, spożywany jest alkohol, występuje  żebractwo czy znęcanie się nad zwierzętami, tworzą się dzikie wysypiska śmieci lub kierowcy niewłaściwie parkują.

Jak należy zgłosić zagrożenie?

Zagrożenie można zgłosić z każdego miejsca w Polsce, jeśli tylko posiada się urządzenie z dostępem do Internetu. Zgłaszane zagrożenia nie muszą dotyczyć tylko terenu naszego zamieszkania.

Aby zgłosić zagrożenie należy:

  • odwiedzić stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji,
  • otworzyć aplikację z krajową mapą zagrożeń bezpieczeństwa,
  • zaakceptować regulamin,
  • wskazać zagrożone miejsce,
  • wskazać kategorię zgłoszenia.

Następnie funkcjonariusze policji dokonują weryfikacji zgłoszenia. Przekazanie takich informacji zajmuje tylko kilka chwil.

Krajowa mapa zagrożeń bezpeiczeństwa jest bardzo przydatną aplikacją zarówno dla policji jak i mieszkańców i może znacznie podnieść bezpieczeństwo w całej Polsce.

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK