Jadąc według obowiązujących przepisów nie musisz martwić się o stojący radiowóz policyjny i funkcjonariuszy policji czekających na kolejnego pirata drogowego. Nie warto łamać przepisów kodeksu drogowego, jednak kiedy już do tego dojdzie, bądź świadomy jaka kara może Cię czekać. Jeżeli nic nie leży Ci na sumieniu będzie to tylko rutynowa kontrola drogowa.
Należy pamiętać, iż każdy kierowca może zostać zatrzymany w celu przeprowadzenia rutynowej kontroli drogowej, a nie tylko Ci, którzy z pewnością przekroczyli prędkość lub ich pojazd już na pierwszy rzut oka pozostawia wiele do życzenia. Zatrzymanie może przeprowadzić każdy funkcjonariusz policji, nie tylko ten zajmujący się sprawami związanymi z ruchem drogowym. Funkcjonariusz umundurowany jest upoważniony do zatrzymania pojazdu w każdym miejscu, natomiast nieumundurowany ma do tego prawo tylko w terenie zabudowanym. Rutynową kontrolę oprócz Policji przeprowadzić może także Straż Miejska, Straż Graniczna, a nawet Służba Celna.
Pamiętajmy, że funkcjonariusze nie muszą używać do zatrzymania tylko tzw. lizaka. Mogą dokonać zatrzymania znajdując się w radiowozie służbowym, muszą jednak użyć sygnalizatora świetlnego (koguta), aby zatrzymany zdążył zorientować się, że to o niego chodzi. Zatrzymany nie może wysiąść z pojazdu, jeżeli funkcjonariusz na to nie pozwoli. Czekając na zbliżającego się funkcjonariusza należy pozostawić obie ręce na kierownicy.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie kontroli drogowych w art. 4 stanowi, iż po dokonaniu zatrzymania funkcjonariusz obowiązany jest do podania kierowcy swojego stopnia, imienia i nazwiska oraz przyczyny, dlaczego doszło do zatrzymania. Funkcjonariusz umundurowany obowiązany jest także do okazania swojej legitymacji służbowej, jeżeli zatrzymany o to poprosi. Funkcjonariusz nieumundurowany musi okazać legitymację służbową w każdym przypadku, nawet jeżeli zatrzymany o to nie prosi.
Jeżeli funkcjonariusz będzie chciał zbadać stan techniczny zatrzymanego pojazdu, nie należy mu tego utrudniać. Jeżeli jednak będzie chciał dokonać przeszukania, będzie musiał mieć ku temu uzasadnione powody. Po dokonaniu przeszukania zatrzymany powinien domagać się sporządzenia protokołu z przeszukania oraz zażądać jego wręczenia.
Zatrzymany może przyjąć mandat karny lub nie. Jeżeli mandat karny nie zostanie przyjęty sprawa trafi do sądu.