Okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu drogowego. Do naszego kraju przyjeżdża wielu zagranicznych turystów, poruszają się oni własnymi samochodami dlatego wypadek lub kolizja z obcokrajowcem jest bardzo prawdopodobna. W takiej sytuacji ważne jest abyśmy znali zasady zachowania, które usprawnią uzyskanie odszkodowania.
Krok pierwszy – zebranie informacji
W przypadku kolizji nie ma konieczności wzywania na miejsce policji. Jeżeli jesteśmy w stanie samodzielnie zebrać wszystkie niezbędne informacje potrzebne do uzyskania ubezpieczenia i porozumieć się z obcokrajowcem można sporządzić tzw. wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym (do pobrania ze strony PBUK). Taki dokument, w polsko-angielskiej wersji językowej warto mieć zawsze w samochodzie buy tamiflu.
Najważniejsze informacje jakie powinny znaleźć się w formularzu to:
- dane uczestników kolizji
- opis zdarzenia z jednoznacznym wskazaniem sprawcy
- nr polisy i nazwa zakładu ubezpieczeń OC sprawcy
- marka auta
- numery rejestracyjne wraz z krajem ich wydania
- podpisy obu uczestników zdarzenia
- jeżeli sprawca przedstawi nam tzw. ubezpieczenie graniczne lub Zieloną Kartę, zamiast ubezpieczenie OC dodatkowo spisujemy numer Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego.
Istotne jest również spisanie danych kontaktowych świadków zdarzenia, udokumentowanie fotograficzne uszkodzeń oraz dokumentów sprawcy.
Jeżeli kolizja z obcokrajowcem jest dla nas stresująca ze względu na barierę językową, spotkamy się z sytuacją, w której sprawca nie będzie chciał udzielić informacji o ubezpieczeniu OC, będzie wymagał od nas podpisania dokumentów nie udzielając informacji czego dotyczą lub nie będziemy mogli się z nim porozumieć, należy niezwłocznie wezwać policję.
Krok drugi – Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK)
Znając nazwę ubezpieczyciela sprawcy na stronie internetowej PBUK należy sprawdzić czy wspomniane towarzystwo posiada swojego przedstawiciela-korespondenta w Polsce. Jeśli tak, należy zgłosić szkodę, a korespondent zajmie się jej likwidacją w imieniu zagranicznego ubezpieczyciela. Jeśli wystąpi problem w odnalezieniu właściwej jednostki, wystarczy zgłosić się do jakiegokolwiek agenta PBUK, a ten przekieruje sprawę do właściwej jednostki.
Jeśli sprawca nie posiada polisy lub okaże się ona nieważna, należy zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Instytucja ta zapewnia wypłatę odszkodowań i świadczeń właśnie w takich sytuacjach.
Kolizja z obcokrajowcem – Ty jesteś sprawcą
Procedura postępowania jest analogiczna do sytuacji, w której to my jesteśmy poszkodowani. Należy podać poszkodowanemu:
- nasze dane osobowe
- numer polisy i nazwę ubezpieczyciela
- numer rejestracyjny auta i kraj jego rejestracji
- wspólnie sporządzić oświadczenie o zdarzeniu drogowym.
Szkoda zostanie zlikwidowana przez zagranicznego korespondenta naszego ubezpieczyciela.