Zdarzyła Ci się kolizja drogowa z obcokrajowcem? Nie wiesz jak się zachować i czyja to była wina? Co zrobić jeżeli kolizja spowodowana była przez obcokrajowca?

Pierwszym oraz najważniejszym punktem, który powinien być wykonany po kolizji drogowej z obcokrajowcem jest skontaktowanie się z najbliższą Komendą Policji. Po przyjeździe funkcjonariuszy Policji na miejsce zdarzenia, spiszą oni odpowiedni raport dotyczący kolizji, w którym zawarte zostaną wszystkie niezbędne informacje, w tym dane uczestników kolizji. Poszkodowani zostaną także poinformowani o kolejnych krokach jakie powinni podjąć w celu przeprowadzenia postępowania.

Jeżeli strony nie będą chciały angażować Policji w rozwiązanie zaistniałej sytuacji, rozwiązaniem może być również spisanie przez sprawcę kolizji stosowanego oświadczenia zawierającego dane rejestracyjne pojazdu, markę pojazdu, dane ubezpieczenia OC (umowa o odpowiedzialności cywilnej) oraz dane osobowe sprawcy. Nie zapominajmy zapisać również nazwy ubezpieczyciela sprawcy, przez którego została wydana polisa. Jeżeli nie znamy języka obcego, w którym moglibyśmy porozumieć się ze sprawcą kolizji użyć możemy oświadczenia o zdarzeniu drogowym zapisanego w wersji polsko-angielskiej. Zawsze warto wozić zapasową kopię takiego dokumentu w pojeździe na taki właśnie wypadek. Wzór takiego dokumentu może znaleźć na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

Jeżeli w kolizji lub wypadku poszkodowany odniósł szczególne obrażenia, oprócz oświadczenia o kolizji skompletować należy dokumentację medyczną, która w dużej mierze przyczynić się może do potwierdzenia rozmiaru doznanej szkody. Jeżeli poszkodowany nie odniósł obrażeń, pamiętać należy o zrobieniu zdjęć uszkodzonemu pojazdowi, w celu późniejszego sporządzenia kosztorysu naprawy pojazdu.

Jeżeli kolizja dotyczyła obcokrajowca bardziej niż prawdopodobne jest, że nie jest on ubezpieczony na terenie RP. W takiej sytuacji poszkodowany powinien znaleźć korespondenta zakładu ubezpieczeniowego obcokrajowca oraz zgłosić mu swoje roszczenia. Korespondent zajmie się przeprowadzeniem postępowania likwidacyjnego. Jeżeli jednak prawidłowe ustalenie ubezpieczyciela będzie niemożliwe lub znacznie utrudnione, roszczenia mogą być złożone do właściwej instytucji, która zajmie się likwidacją szkody.

Jeżeli wypadek lub kolizja miała miejsce poza granicami państw członkowski Unii Europejskiej, posiadać należy Międzynarodową Kartę Ubezpieczenia Samochodowego (Zielona Karta), ponieważ polisa OC nie będzie wystarczającym dokumentem, który pozwoli nam ubiegać się później o należne roszczenia.

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK