Planując wakacyjny urlop w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Islandii czy Liechtenstein warto wcześniej zastanowić się nad wyrobieniem karty EKUZ.

Co daje wyrobienie karty EKUZ?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to swego rodzaju dokument uprawniający do otrzymania pomocy medycznej w publicznych placówkach opieki zdrowotnej w nagłych sytuacjach. Świadczenia zdrowotne w ramach karty EKUZ są darmowe, a ich koszty są rozliczane między kasami chorych. Można z niej skorzystać tylko w placówkach medycznych danego państwa należącego do UE jak oraz w czterech innych: Norwegii, Szwajcarii, Islandii czy Liechtenstein. Zakres świadczenia zdrowotnego obejmuje swym zakresie świadczenia przysługujące obywatelom danego państwa członkowskiego. Wyklucza się zatem inne zdarzenia planowane (leczenie prywatne), za które pacjent ponosi koszty na własną rękę.

Wyjątek odnosi się do sytuacji gdy pacjent otrzyma zgodę prezesa NFZ na pokrycie kosztów leczenia na terenie państwa członkowskiego. Jednakże o taką zgodę należny się ubiegać wcześniej jeszcze przez wyjazdem i leczeniem za granicą.

Kto może korzystać z EKUZ?

Prawo do korzystania z karty EKUZ mają wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ. Każda ubezpieczona osoba otrzymuję indywidualną kartę. Karta jest wydawana czasowo osobom wyjeżdżającym i tylko w następujących celach:

  • turystycznych,
  • służbowych,
  • edukacyjnych,
  • z odwiedzeniem rodziny bądź znajomych,
  • oddelegowanym do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę.

Jak wyrobić EKUZ?

Aby uzyskać kartę EKUZ wystarczy zgłosić się z wypełnionym wnioskiem do udziału NFZ na ternie Polski. Wniosek można otrzymać w Punkcie Obsługi Ubezpieczonych jest również dostępny na stronie internetowej  Narodowego Funduszu Zdrowia. Można także wysłać wypełniony wniosek pocztą. W sytuacji gdy osoba jest aktualnie ubezpieczona nie musi przedkładać dodatkowych dokumentów. Taki obowiązek spoczywa na osobach nieubezpieczonych, które muszą okazać dokument potwierdzający ubezpieczenie. Dotyczy to również osób które ukończyły 18 lat i kontynuują naukę, wówczas przedkładają następujące dokumenty: uprawnienie do świadczenia, zgłoszenie ubezpieczenia członka rodziny i legitymację uczniowską/studencką.

Czego nie obejmuję EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie gwarantuje tego iż pacjent może skorzysta z każdego świadczenia medycznego. Karta:

  • nie obejmuje leczenia planowanego (planowych zabiegów, operacji, kuracji, porad lekarskich)
  • nie obejmuje prywatnych usług opieki zdrowotnej,
  • kosztów związanych z przelotem do kraju,
  • kosztów związanych z zagubieniem bagażu lub kradzieżą,
  • nie jest gwarancją darmowych świadczeń medycznych.

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK