Planując wakacyjny urlop warto wcześniej zastanowić się jakie dokumenty zabrać ze sobą, by uniknąć niepotrzebnego stresu i problemów.

 Dowód osobisty, paszport, wiza?

W zależności od miejsca planowanego wypoczynku powinniśmy wziąć dowód osobisty, paszport, bądź wizę.

  • Dowód osobisty jest nam potrzebny w sytuacji gdy wybieramy się do kraju należącego do Unii Europejskiej,
  • Paszport, gdy wypieramy się do kraju nienależącego do Unii Europejskiej (powinien być ważny jeszcze przez okres 6 miesięcy),
  • Wiza jest konieczna w USA, Chinach, Kanadzie, Egipcie.

Ponadto przed wyjazdem należy sprawdzić i upewnić się czy któryś z kraju pobytu nie wymaga posiadania dodatkowych dokumentów weryfikujących tożsamość.

Prawo jazdy krajowe, międzynarodowe i tymczasowe

Prawo jazdy krajowe, czyli zwykłe funkcjonuje na terenie Unii Europejskiej, w Szwajcarii, w krajach Europy Zachodniej wchodzących w skład struktury UE.

Prawo jazdy międzynarodowe jak i prawo jazdy tymczasowe są konieczne w krajach Europy Wschodniej, jak np. Izrael, Turcja i na innych kontynentach.

Warto wiedzieć, że międzynarodowe prawo jazdy jest ważne przez okres 3 lat,  a jego wydanie jest uzależnione od autentyczności prawa jazdy posiadanego w Polsce.

Dokumenty ubezpieczeniowe

Przed wyjazdem na zagraniczny urlop każdy podróżujący powinien wykupić ubezpieczenie:

  • od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • kosztów leczenia za granicą i innych świadczeń pomocowych,
  • odpowiedzialności cywilnej za szkodę,
  • bagażu podróżnego,
  • sprzętu sportowego,
  • na pokrycie kosztów odwołania uczestnictwa bądź powrotu w zagranicznej imprezie turystycznej, odwołanie noclegów czy anulowanie biletu podróżnego.

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego, należy wziąć pod uwagę  zakres ochrony, które obejmuje ubezpieczenie, sumę ubezpieczenia i wyłączenia z ubezpieczenia.

Dodatkowo podróżujący może wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego - EKUZ, która jest wydawana przez NFZ. Karta EKUZ przysługuje każdemu obywatelowi Polski, który planuje urlop na terenie kraju UE oraz w 4 innych państwach członkowskich: Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtenstein. Osobom ubezpieczonym posiadającym kartę EKUZ na terenie tych państw przysługuje świadczenie zdrowotne w placówkach medycznych, gdy pomoc jest niezbędna. Jednakże nie pokrywa kosztów wizyt prywatnych i specjalistycznych, opłat za świadczenia zdrowotne i transportu medycznego do Polski. W takim wypadku warto wykupić prywatne ubezpieczenie.

Ubezpieczenie samochodu osobowego za granicą

Ubezpieczenie OC zawarte na terenie Polski z mocy prawa obejmuje swym zakresem tereny UE oraz Chorwację, Islandię, Norwegię i Szwajcarię. Natomiast wybierając się m.in. na Ukrainę, do Turcji, Rumunii, powinnyśmy mieć tzw. Zieloną Kartę. Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który poświadcza iż podróżujący zawarł ubezpieczenie OC.