Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do licznych wypadków komunikacyjnych. Wielu poszkodowanych pod wpływem emocji i stresu nie wie jak postępować po tak traumatycznym zdarzeniu. Nie warto dać się zaskoczyć, od odpowiednio zabezpieczonej szkody zależeć będzie późniejsze dochodzenie świadczeń odszkodowawczych. CODEX przygotował krótki poradnik odszkodowawczy, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się już teraz jak odzyskać odszkodowanie.

Pierwsze chwile po wypadku – co robić?

Zaraz po wypadku kierujący pojazdami mają obowiązek zabezpieczyć miejsce zdarzenia poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego i włączenie świateł awaryjnych. Następnie należy poszkodowanym udzielić pierwszej pomocy i jeśli sytuacja tego wymaga wezwać odpowiednie służby: policję, straż pożarną, pogotowie. Nigdy nie przestawiajmy pojazdów, nie usuwajmy z jezdni oderwanych części pojazdu. Naruszenie miejsca zdarzenia może utrudnić policji ustalenie sprawcy wypadku. Należy podkreślić, że gdy na skutek wypadku ktoś został ranny powinniśmy zawsze wzywać pogotowie i policję! Po zakończeniu czynności musimy poprosić o wydanie notatki urzędowej, która jest niezbędna do dochodzenia odszkodowania. Tylko w sytuacji, gdy nikt nie został ranny, a sprawca wypadku jest znany i przyznaje się do swojej winy możemy usunąć z drogi pojazdy, by nie hamować ruchu. Następnie musimy sporządzić oświadczenie sprawcy, w którym przyznaje się on do zaistniałego zdarzenia drogowego i uznaje swoją winę. W dokumencie należy uwzględnić wszystkie dane osobowe sprawcy, a także numer rejestracyjny samochodu, nazwę ubezpieczyciela i numer polisy OC. W oświadczeniu zawrzyjmy też opis okoliczności wypadku wraz ze szkicem sytuacyjnym, a także opis uszkodzeń pojazdu. Gdy na miejscu zdarzenia byli inni świadkowie warto zdobyć ich podpisy na oświadczeniu, dzięki temu sprawca nie będzie mógł odwołać się od oświadczenia motywując jego podpisanie tzw. szokiem powypadkowym. Na koniec zawsze wykonajmy zdjęcia obejmujący ogólny plan miejsca wypadku i uszkodzenia na pojazdach.

Dochodzenie odszkodowania – szkoda rzeczowa i osobowa

Jak odzyskać odszkodowanie ze szkody rzeczowej?

Pierwszą żelazną zasada o której zapomina wielu poszkodowanych jest poczekanie z naprawą pojazdu do wizyty likwidatora szkód. Nigdy nie naprawiajmy samochodu przez oszacowaniem szkód! W ramach szkody rzeczowej możemy też dochodzić wyrównania z tytułu utraconego dochody, kosztu najmu pojazdu zastępczego, a także odszkodowania za spadek wartości pojazdu. Od decyzji likwidatora szkód możemy się odwoływać warto w takiej sytuacji skorzystać jednak z usług doświadczonej kancelarii odszkodowawczej, która dzięki rzetelnej argumentacji jest w stanie wywalczyć zdecydowanie wyższe odszkodowanie.

Jak odzyskać odszkodowanie ze szkody osobowej?

Wszelki dolegliwości bólowe po wypadku należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem lub oddziałem ratunkowym przy szpitalu. Bardzo często stres po wypadku sprawia, że nie odczuwamy bólu. W miarę upływu czasu dolegliwości zaczynają narastać, a wtedy nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Lekceważenie uszczerbku na zdrowiu może przyczynić się do problemów zdrowotnych w przyszłości. Każdy poszkodowany w wypadku ma prawo dochodzenia wielu świadczeń odszkodowawczych z OC sprawcy. Dlatego warto zbierać wszystkie rachunki i faktury za leczenie, a także notatki wykonywane przez lekarzy i wyniki badań. Następnie szkodę zgłaszamy do właściwego ubezpieczyciela załączając zgromadzone dokumenty. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy prawnej i umiejętności negocjacyjnych nie warto podejmować się samodzielnego dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia. Z doświadczonym prawnikiem u boku możemy uzyskać nawet o 70% wyższe odszkodowanie.