Produkty przeznaczone dla Twojego dziecka na pewno muszą być bezpieczne, funkcjonalne i wysokiej jakości. Często kupując zwykłe produkty spożywcze sprawdzasz etykiety, a w przypadku ubrań metki. Podobnie jako odpowiedzialny rodzic możesz podejść do zakupu ubezpieczenia. 

O grupowym ubezpieczeniu pisaliśmy w poprzednim artykule Szkolna polisa - czy warto wykupić?, teraz zajmiemy się indywidualnym ubezpieczeniem od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (tzw. ubezpieczenie NNW). Ogólną definicję NNW, które przez rzecznika Ubezpieczonych zostało zdefiniowane następująco:

"nagłe (gwałtowne) zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną (mająca swoje źródło poza organizmem ludzkim) w następstwie którego ubezpieczony, niezależnie od swej woli, doznał uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł".

W Polsce mamy możliwość skorzystania z kilku firm ubezpieczeniowych, czyli oprócz oferty szkolnej/przedszkolnej możemy zebrać materiału porównawczego. Zgłaszając się do konkretnego ubezpieczyciela musisz poprosić o 2 rzeczy: Ogólne Warunki Umowy (OWU) oraz tabelę procentową uszczerbku na zdrowiu. Poniżej zebraliśmy w punktach informacje na które należy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego ubezpieczyciela.

1. Okres i suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia nie powinna być mniejsza niż 10 000 zł, ponieważ po odpowiednim przeliczeniu z tabeli procentowej za złamanie ręki czy nogi nasze dziecko dostanie groszowe odszkodowanie. Czas ochrony dziecka to 24h na dobę w każdy dzień. Ubezpieczenie dziecka na okres przebywania tylko np. w żłobku jest bardzo ryzykowne - przecież wypadki zdarzają się także w domu lub na dodatkowych zajęciach.

2. Wysokość świadczenia

Najczęstsze urazy dzieci to wybicia zębów, złamania czy skręcenia, dlatego warto poprosić osobę sprzedająca ubezpieczenie o wartość świadczenia w przypadku pomniejszych urazów a nie tylko śmierci lub kalectwa.

3. Dodatkowe schorzenia i aktywności fizyczne

Jeśli Twoje dziecko cierpi na przewlekłe choroby zwróć uwagę czy ubezpieczyciel nie uchyla się od odpowiedzialności za wypadki z tego tytułu. Podobnie sytuacja ma się w przypadku gdy Twoje dziecko uprawia sporty w ramach zajęć pozaszkolnych, taki zapis również powinien pojawić się w umowie z ubezpieczycielem.

4. Odstąpienie od wypłaty odszkodowania

Tutaj występuje cała lista wypadków nieobjętych ubezpieczeniem. W zależności od wybranego pełnomocnika zapisy te moga sie różnić dlatego warto przeczytać te punkty. Najczęstsze wykluczenia w przypadku dzieci to wypadki:

  • wynikające z uczestnictwa w manifestacjach, czy przebywania poza obszarami do tego wyznaczonymi np. nieoznaczone szlaki górskie
  • wywołane niewłaściwym leczeniem lub leczeniem nie popartym w sposób naukowy i medyczny
  • spowodowane pod wpływem różnego rodzaju używek
  • wynikające z zabawy z petardami i sztucznymi ogniami
  • spowodowane nieuzasadnionymi bójkami

Przypadków odmowy wypłaty odszkodowania jest znacznie więcej dlatego czasami warto wybrać wariant rozszerzony i umówić się z ubezpieczycielem na wyższą kwotę składki jeśli nasze dziecko będzie miało zapewnioną dodatkową ochronę. Dotyczy to m.in. zwrotu kosztów leczenia, które w wariancie podstawowym nie są zwracane.

Wykupując ubezpieczenie NNW jeszcze jeden zapis powinien zwrócić naszą uwagę. Mowa tutaj o górnych limitach wypłacanych np. za koszt leczenia zęba czy zakup środków ortopedycznych.

Jeśli już wykupiłeś ubezpieczenie NNW w szkole możesz dodatkowo zainwestować w formę indywidualną. Gdy dojdzie już do wypadku odszkodowanie zostanie wypłacone z każdej wykupionej polisy. W tym przypadku kwota świadczenia sumuje się.

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK