Udzielenie pomocy osobom, które uległy jakiemukolwiek wypadkowi niejednokrotnie wymaga od ratownika czy lekarza wiedzy pozwalającej ustalić np. przyczyny zasłabnięcia za kierownicą czy decyzji jakie lekarstwa może zastosować. Bardzo często pomoc medyczna ucieka się do sprawdzenia portfela lub telefonu komórkowego w celu ustalenia czy osoba potrzebująca pomocy ma zdiagnozowaną jedną z przewlekłych chorób lub stosuje długoterminowe leczenie konkretnymi lekami. Już parę lat temu pojawiła się prośba ratowników medycznych o zastosowanie w swoim telefonie skrótu ICE, wówczas akcja została przyjęta bardzo aktywnie także przez forumowiczów, którzy udostępniali informację, obecnie sprawa przycichła, a warto o niej pamiętać.
ICE - co oznacza?
ICE czyli In Case of Emergency oznacza w nagłym wypadku. Jest to międzynarodowy skrót przyjęty po raz pierwszy przez włoskich ratowników. Zauważyli oni, że brak kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej opóźnia akcję ratowniczą. Przewlekle chorzy często noszą przy sobie informację o swojej dolegliwości, jednak zdarzają się sytuacje gdy nie mają jej przy sobie a np. ataku padaczki doznają wśród nieznajomych lub mdleją na ulicy, w takim wypadku niezbędny jest szybki kontakt z bliskimi, którzy orientują się w przyjmowanych lekach lub podjętym leczeniu. I tutaj istotną rolę odgrywa skrót ICE wstawiany w kontaktach przed imieniem i nazwiskiem osoby, która orientuje się w sytuacji poszkodowanego i może udzielić ratownikom wszystkich niezbędnych informacji.
ICE - jak oznaczać? dlaczego jest to tak ważne?
Oznaczyć najlepiej więcej niż 1 osobę, gdy pierwszy kontakt z listy nie odbierze ratownik zadzwoni pod kolejny numer z listy. Prawidłowe oznaczenie to: ICE1, ICE2, ICE3 + imię + nazwisko + numer telefonu. Tak zapisany kontakt możemy także mieć włożony w portfelu, wystarczy spisać go na kartce.
Policja oraz straż pożarna także przyłączają się z prośbą o wpisywanie kontaktów z ICE, bardzo często osoby poszkodowane w wypadkach posiadają przy sobie tylko telefon komórkowy. Identyfikacja osoby poszkodowanej i udzielenie jej pierwszej pomocy niezwłocznie na miejscu wypadku może uratować życie.
Najlepiej, gdy każdy z nas wpisze do swojego telefonu taki kontakt teraz, bo potem można o tym zapomnieć!
ZNAJDŹ NAS: