Czy odszkodowanie obejmie koszty holowania?
Na to pytanie, a nie tylko o koszty naprawy pojazdu zadaje sobie większość kierowców, nie tylko tych, którzy znaleźli się w niefortunnej sytuacji i musieli skorzystać z tej usługi.
Koszty holowania pojazdów mechanicznych są bardzo wysokie. Czy istnieją zatem podstawy prawne do ubiegania się od towarzystwa ubezpieczeniowego zwrotu kosztów?
Analizując powyższe pytanie, należy zaznaczyć, iż art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego yraźnie mówi, że naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł (damnum emergens) oraz korzyści, które mógłby osiągnąć (lucrum cessans), gdyby nie doszło do zdarzenia powodującego szkodę. Powyższe przesłanki muszą zostać spełnione w granicach normalnego związku przyczynowo-skutkowego. Koszty holowania są bowiem w świetle Kodeksu Cywilnego stratą rzeczywistą, która powoduje pomniejszenie majątku poszkodowanej osoby. Pozostaje ona w związku ekonomicznym oraz przyczynowym ze zdarzeniem, więc towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić zwrotu kosztów.
Nie jest jasna natomiast sytuacja, w której poszkodowany występuje z roszczeniem, w którym żąda zapłaty za holowanie w kwocie wyższej niż kwota standardowo przyjęta w danym regionie czy rynku lokalnym. W doktrynie prawnej istnieją dwa różne poglądy. Pierwszy z nich stanowi, iż ubezpieczyciel ma obowiązek pokrycia kosztów i naprawienia szkody, nie zważając o jaką kwotę pieniężną chodzi. Drugi pogląd wskazuje, iż należy zachować pewien zdrowy rozsądek oraz zminimalizować koszty jeśli jest to tylko możliwe.
Art. 826 § 1.Kodeksu Cywilnego wyraźnie wskazuje, że: ” W razie zajścia wypadku ubezpieczający obowiązany jest użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów.”
Tak więc na poszkodowanym ciąży obowiązek zminimalizowania skutków szkody, poprzez wyszukanie i wybranie jak najkorzystniejszej oferty usług holowania.
Reasumując, zakład ubezpieczeniowy ma prawo niewypłacenia pełnej sumy za usługi holowania, jeżeli będzie miał uzasadnione podejrzenie, iż cena jest zbyt wygórowana, a poszkodowany miał możliwość wybrania innej korzystniejszej oferty. Powinien jednak wypłacić pełną kwotę za holowanie, jeżeli decyzja o usłudze została podjęta przez Policję po wypadku komunikacyjnym, a sam poszkodowany nie był w stanie osobiście