Bardzo często wypadek powodowany jest przez innego kierowcę samochodu np. naszego znajomego czy kogoś z rodziny. Oczywiście każdy ma prawo użyczać swój pojazd drugiej osobie ale należy pamiętać jakie konsekwencje wiążą się z niepoinformowaniem firmy ubezpieczeniowej o innych użytkownikach pojazdu podczas podpisywania umów OC i AC.

Zgłaszać czy nie?

Podczas zawierania umowy warto zgłosić innego kierowcę samochodu w towarzystwie ubezpieczeniowym. Informacja dotycząca potencjalnych użytkowników pojazdu jest istotna, ponieważ towarzystwo musi podjąć decyzję czy dany kierowca jest tzw. osobą zwiększonego ryzyka. Od tej informacji uzależniona jest wysokość składki OC i AC. Podczas podpisywania umowy nie ma konieczności podawania dokładnych danych osobowych ani liczby wszystkich kierowców. Ważny jest staż danej osoby jako kierowcy.
Definicja osoby zwiększonego ryzyka jest inna w każdym przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym, jednak zazwyczaj jest to osoba:
  • młoda,
  • z krótkim czasem posiadania uprawnień do kierowania pojazdem.
Wielu właścicieli pojazdów nie zgłasza innych użytkowników samochodu aby składki były niższe jednak po ewentualnym wypadku czy kolizji może to przysporzyć nam pewnych kłopotów.

Wypadek spowodowany przez innego kierowcę samochodu, a OC i AC

Jeśli nasz samochód brał udział w wypadku lub kolizji, a kierowcą była osoba nie zgłoszona przez nas w towarzystwie ubezpieczeniowym, składka może zostać ponownie obliczona, a my możemy zostać zmuszeni do dopłacenia odpowiedniej kwoty. W tym przypadku sprawca nie ponosi żadnych konsekwencji przed towarzystwem, ponieważ ubezpieczenie OC nie jest przypisane do kierowcy, lecz do samochodu.
W przypadku ubezpieczenia autocasco, nie podanie informacji o innych użytkownikach naszego samochodu może wiązać się z obniżeniem wypłacanego odszkodowania po zdarzeniu. Warto też dokładnie przeanalizować umowę i sprawdzić czy w ogólnych warunkach ubezpieczenia widnieje zapis o udziale własnym. Jest on istotny podczas wyliczania odszkodowania przy udziale innego kierowcy.
Należy też pamiętać, że każde towarzystwo ma obowiązek przekazać wszystkie informacje na temat zdarzenia, łącznie z danymi kierowcy,  Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu (UFG), który prowadzi bazę szkód i umów UFG. Konsekwencją dla właściciela pojazdu, jest utrata wszelkich zniżek za bezszkodowa jazdę, pomimo że to nie on był sprawcą .

Zgłoszenie szkody

Firmy ubezpieczeniowe rzadko wprowadzają jakiekolwiek ograniczenia co do tego kto może zgłosić szkodę. Najlepiej gdy szkoda zgłaszana jest przez kierowcę, ponieważ to on był na miejscu zdarzenia i dokładnie zna wszystkie okoliczności. Zgłaszającym może być również świadek zdarzenia, małżonek właściciela, sam właściciel czy leasingobiorca. Jeśli szkoda zgłaszana jest przez właściciela, musi on podać dane kontaktowe do kierowcy aby towarzystwo mogło się z nim skontaktować w celu ustalenia przebiegu zdarzenia oraz pobrania kopii prawa jazdy.  Właściciel powinien też upoważnić do odebrania odszkodowania warsztat samochodowy lub przekazać numer swojego konta bankowego, na które powinny zostać przelane pieniądze.