Zgodnie z art. 39 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym, kierujący samochodem i pasażer są zobowiązani korzystać z pasów podczas jazdy. Ustawa przewiduje pewne wyjątki do osób, które są zwolnione z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, m. in.:
  • osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,
  • kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera,
  • kobiety o widocznej ciąży,
  • instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania (art. 39 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym).

Innymi słowy, naruszenie powyższego przepisu stanowić będzie co do zasady wykroczenie wedle art. 97 Kodeksu wykroczeń, który mówi, że  kierujący samochodem i osoby przewożone podgalają karze pieniężnej wraz z punkami karnymi.

W większości spraw o odszkodowanie w związku z wypadkami drogowymi, nie dostosowanie się do przepisów prawa ruchu drogowego może skutkować zmniejszeniem należnego odszkodowania powypadkowego, ponieważ poszkodowany poruszając się pojazdem nie dostosował się do art. 39 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym, mówiącym o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Takie założenie ma oparcie w orzecznictwie, które mówi iż nie zapięcie pasów bezpieczeństwa w większości przypadkach prowadzi do obniżenia należnych świadczeń odszkodowawczych,  nawet w granicach 25%-50%. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 13 marca 2014 r. ( sygn. akt I ACa 1105/13), który orzekł, że na ustalenie stopnia przyczynienia (w stopniu 50 %) miała sytuacja, w której poszkodowany z sprawcą wypadku spożywali alkohol, a następnie poszkodowany wsiadł do samochodu bez zapiętych pasów.
Warto wspomnieć, że badania Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wykazują,  iż stosowanie pasów bezpieczeństwa zarówno przez kierującego pojazdem jaki i pasażerów, powoduje redukcje ryzyka śmierci w momencie wypadku o 45 % (dane z "Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - pasy bezpieczeństwa"). 

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK