Żadna osoba planująca wyjazd za granicę czy to w celach służbowych czy w związku z zaplanowanym urlopem nie zastanawia się na tym, że może dojść do kolizji lub wypadku komunikacyjnego. Co można zrobić gdy dojdzie do takiego zdarzenia?
Na samym początku warto sprawdzić zakres ochrony polisy OC i AC. Dobrze jest również wziąć ze sobą wzór oświadczenia powypadkowego w języku angielskim, Zieloną Kartę, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz dodatkową ubezpieczenie turystyczne (jeżeli takie zostało wykupione). Zapisać lokalne numery telefonów alarmowych i firm ubezpieczeniowych. W sytuacji wypożyczenia samochodu także pełnomocnictwo używania za granicą.
Postępowanie w trakcie kolizji lub wypadku za granicą?
Zasady postępowania w trakcie kolizji lub wypadku komunikacyjnego jest bardzo zbliżony do postępowania na ternie RP. Po pierwsze należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, czyli włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt ostrzegawczy ustawia się za pojazdem w terenie zabudowanym, w terenie niezabudowanym w odległości od 30 do 50 m za pojazdem, natomiast na autostradzie lub na drodze ekspresowej w odległości 100 m. Oczywiście gdy ktoś zostanie poszkodowany trzeba od razu udzielić takiej osobie pierwszej pomocy i zadzwonić po pomoc. Jeżeli nikt nie ucierpiał to wezwanie policji nie jest konieczne. Obecność policji jest bezwzględna w sytuacji gdy sprawca:
- nie przyznaje się do winy,
- nie chce pokazać dokumentów,
- pojazd nie należy do niego,
- jego tożsamość jest wątpliwa.
Kolejny etap postępowania to spisanie oświadczenia powypadkowego w dwóch egzemplarzach. Takie oświadczenie powinno zawierać:
- dane obu kierowców
- dane pojazdu (nr VIN, nr rejestracyjny, markę, model)
- numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego
- dokładny opis zdarzenia: czas, miejsce, okoliczności
- opis uszkodzeń (można dołączyć zdjęcia)
- opis warunków atmosferycznych i ruchu pojazdów
- podpis obu kierowców
Ważne: gdy dojdzie do zdarzenia na terenie obowiązywania Zielonej Karty to do oświadczenia powypadkowego dopisuje się również numer oraz ważność karty.
Odszkodowanie przy szkodzie powstałej na terenie UE
W sytuacji powstania szkody na ternie kraju, który jest członkiem UE poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie od zagranicznego towarzystwa ubezpieczeniowego za pośrednictwem polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego, które będzie go reprezentowało. Do obowiązku poszkodowanego należy kontakt z reprezentantem ds. roszczeń zagranicznej firmy ubezpieczeniowej, który działa za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Taki reprezentant działa w imieniu poszkodowanego i dochodzi roszczeń od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.
Odszkodowanie przy szkodzie powstałej na terenie kraju nie należącego do UE
W przypadku powstania szkody na terenie państwa, które nie jest członkiem UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego postępowanie w spawie dochodzenia roszczeń opiera się na innych zasadach. Poszkodowany nie działa w imieniu reprezentanta ds. roszczeń zagranicznych firm ubezpieczeniowych lecz po powrocie do kraju musi bezpośrednio kierować swoje roszczenia do ubezpieczyciela sprawcy.
Gdy dojdzie do kolizji lub wypadku za granicą z naszej winy to szkoda zostanie zlikwidowana z naszej polisy OC.