Odpowiedzialność lekarza za powstanie w wypadku tj. "błędu w sztuce", czyli przeprowadzenia zabiegu niezgodnie z zasadami wiedzy medycznej zachodzi w sytuacji podjęcia czynności odbiegającej od ustalonego wzorca czy ustalonej procedury medycznej. Nie chodzi tylko o taki błąd medyczny, który ma charakter powszechnie znany tj. pozostawienie opatrunku w ciele pacjenta, zoperowanie niewłaściwego organu.
Błąd medyczny - kiedy do niego dochodzi
Warunkiem przyjęcia, że doszło do błędu medycznego, a w konsekwencji, że istnieją podstawy do uzyskania zadośćuczynienia, jest ustalenie, że postępowanie personelu medycznego było obiektywnie niezgodne ze wskazaniami współczesnej wiedzy medycznej oraz miało charakter zawiniony, tj. że postępowanie to w danych okolicznościach sprawy może być przedmiotem zarzutu, że było nieprawidłowe, przy uwzględnieniu surowych wymagań stawianych lekarzom w zakresie profesjonalizmu postępowania. Dotychczasowe orzecznictwo nakazuje szczególnie rygorystycznie oceniać wszelkie nieprawidłowości, oraz tego, że w podobnych przypadkach o winie przesądza najmniejszy nawet stopień zawinienia, w tym nie tylko wina umyślna, ale także najmniejsza nawet lekkomyślność lub niedbalstwo.
Zgoda na operację a błąd medyczny
Pacjent wyrażając zgodę na zabieg bierze na siebie ryzyko jedynie zwykłych powikłań pooperacyjnych, przy założeniu, że nie zostaną one spowodowane z winy, najlżejszej choćby, lekarza. Z tego, między innymi powodu, ocena, iż określona szkoda jest skutkiem niepowodzenia medycznego, objętego wyłącznym ryzykiem pacjenta, wymaga niebudzących wątpliwości ustaleń odnośnie do przyczyn szkody, w całym łańcuchu zdarzeń, które ją spowodowały.
W tym stanie rzeczy zgoda pacjenta na przeprowadzenie zbiegu nie wyłącza odpowiedzialności odszkodowawczej za powikłania i skutki nie należące do zwykłych powikłań towarzyszącym zabiegom operacyjnym.
Błąd w leczeniu a błąd rozpoznania
Ponadto jak się przyjmuje, pojęcie "błędu w sztuce lekarskiej"; odnosi się zatem nie tylko do błędu terapeutycznego (błędu w leczeniu, w tym błędu operacyjnego), ale również do błędu diagnostycznego (błąd rozpoznania).