Zastanawiasz się jak napisać pozew o odszkodowanie za błąd medyczny, ale nie wiesz od czego zacząć? Pomożemy Ci!

Postępowanie sądowe

Po pobycie w szpitalu czy zabiegu operacyjnym wystąpić mogą różnego rodzaju komplikacje powodujące powstanie uszczerbku na zdrowiu. Wiele placówek medycznych nie poczuwa się do odpowiedzialności i nie chce brać ciężaru winy na swoje barki. Możemy spotkać się także z sytuacją w której szpital lub ubezpieczyciel zgadza się na wypłacenia odszkodowania jednak jego wysokość nie jest dla nas satysfakcjonująca z uwagi na rozmiar szkód jakie zostały wyrządzone. W takich sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak złożyć pozew, czyli pismo procesowe o odszkodowanie za błąd medyczny do sądu.

Należy zaznaczyć, iż nie w każdym przypadku możemy skierować pozew do sądu. Jest to katalog zamknięty, określony w art. 199 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Tak więc sąd odrzuci pozew, gdy: a) sprawa dotyczy roszczenia, które jest już przedmiotem sporu między tymi samymi osobami albo została prawomocnie osądzona; b) jedna ze stron nie ma zdolności sądowej, powód nie ma zdolności procesowej albo w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą przesłanki, które uniemożliwiające jej działanie, a uchybienia nie będą uzupełnione zgodnie z przepisami kodeksu w określonym ustawowo czasie.

Pozew musi składać się z tytułu pisma, danych osobowych powoda/wnioskodawcy, danych pozwanego, oznaczenia sądu, do którego pozew zostanie wniesiony, określenia żądania i określania wartości przedmiotu sporu, uzasadnienia, podpisu powoda/wnioskodawcy lub pełnomocnika oraz załączników.

Pozew musi być opłacony, a dowód uiszczenia opłaty należy do niego dołączyć.

Po rozpoznaniu pozwu przez sąd jest on przesyłany do drugiej strony, czyli do pozwanego, którym z reguły jest szpital lub ubezpieczyciel. Pozwany ma obowiązek ustosunkowania się do wysuniętego roszczenia. Po rozpoczęciu przewodu sądowego, sąd przeprowadza dowody. Najczęściej są to dowodu z dokumentacji medycznej, opinii biegłego sądowego, który został powołany przez sąd oraz z przesłuchania świadków, na przykład bliskiej rodziny czy lekarzy. Rozstrzygnięcie sprawy zależy w dużej mierze od opinii biegłego sądowego.

Postępowanie o odszkodowanie za błąd medyczny może być bardzo czasochłonne. Każda sytuacja rozpatrywana jest w sposób indywidualny i nie sposób z góry przewidzieć, ile czasu zajmie całkowicie rozstrzygnięcie sprawy.