W 2016 roku w Polsce miały miejsce 2 973 wypadki drogowe z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 72 dzieci poniosło śmierć, a 3 260 doznało obrażeń. Okres przedświąteczny oraz zbliżające się ferie zimowe sprzyjają wyjazdom w rodzinne strony lub zimowemu odpoczynkowi w górach lub na stokach. Polacy bardzo dbają o bezpieczeństwo swoich pociech i na np. foteliki samochodowe nie żałują pieniędzy. Dobrze dopasowany i odpowiednio zamontowany fotelik samochodowy może uchronić dziecko przed obrażeniami.

Dopasowany fotelik samochodowy

Ceny nowych fotelików mogą odstraszać niektórych rodziców, ale warto zainwestować w bezpieczną jazdę i mieć pewność, że fotelik nie uczestniczył wcześniej w żadnej kolizji drogowej. W miarę jak dziecko będzie przybierać na wadze fotelik musi być zmieniany regularnie tak, aby nawet odrobinę głowa dziecka nie wystawała poza górne oparcie. Wybór odpowiedniego fotelika ułatwią normy europejskie (ECR R44), wśród nich wyróżniamy 5 grup:

  • 0 - waga dziecka do 10 kg
  • 0+ - waga dziecka 10-13 kg
  • I - waga dziecka 9-18 kg
  • II - waga dziecka 15-25 kg
  • III - waga dziecka 22-36 kg

Nosidełka należące do grupy 0/0+ są przeznaczone dla noworodków i niemowląt i służą dziecku do 15 miesiąca życia (możliwość przewożenia dziecka w pozycji leżącej tyłem do kierunku jazdy). Nosidełka należy zamienić na foteliki jeśli dziecko zaliczane jest do grupy I, a fotelik na tzw. podest gdy osiągnie wagę zaliczającą je do grupy II lub III.

Montaż fotelika samochodowego

Jeszcze przed zakupem fotelika warto dowiedzieć się, czy był on testowany przez niezależne instytucje badawcze oraz jakie miejsce zajmuje w rankingu wyników. Nie każdy fotelik pasuje do każdego modelu samochodu, dlatego warto "przymierzyć" fotelik i sprawdzić możliwość stabilnego przymocowania go. Już po zakupie, a przed montażem warto przeczytać załączoną instrukcję, dość często niepoprawnie mocowane są zarówno nosidełka, jak i foteliki, co zamiast zwiększyć bezpieczeństwo tak naprawdę naraża dziecko.

Starsze dziecko - liczy się wzrost a nie waga!

Jest to nowa zmiana wprowadzona w poprzednim  roku, o której część osób nie słyszała. Zmiana przepisów określa, że każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu nie może być przewożone na przednim siedzeniu bez podestu, natomiast jeśli dziecko ma minimum 135 cm może być przewożone na tylnym siedzeniu bez fotelika, ale z zapiętymi pasami.

Zabawa to podstawa

Każdy rodzic pragnie bezpiecznie dowieźć dziecko na miejsce, krzyk i płacz na tylnym siedzeniu w znacznym stopniu może zdekoncentrować każdego kierowcę dlatego podczas jazdy warto zapewnić dziecku zajęcie w postaci zabawki, gry, bajki lub towarzystwa kogoś bliskiego. Ciekawym rozwiązaniem są organizery na fotel, które pozwolą dziecku na sięgnięcie po upragnioną zabawkę w każdej chwili. Przy podróżach trwających kilka godzin zwłaszcza z małymi pociechami warto zaplanować parę postojów na rozprostowanie nóg i zadbanie o podstawowe potrzeby dziecka (szczególnie tego najmłodszego).

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK