Do właściciela uszkodzonego pojazdu mechanicznego należy decyzja o wyborze formy likwacji szkody, która powstała w związku ze zdarzeniem komunikacyjnym. Poszkodowany kierowca może skorzystać z dwóch wariatów: bezgotówkowej lub gotówkowej.
Bezgotówkowa likwidacja szkody
Poszkodowany właściciel decydując się na bezgotówkową formę likwidacji szkody godzi się aby jego pojazd został naprawiony w warsztacie, który następnie bezpośrednio rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Kierowca po dokonanej naprawie odbiera swój pojazd.
Zalety:
- poszkodowany właściciel nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z naprawą
- poszkodowany właściciel nie musi się martwić o to czy kwota obliczona przez ubezpieczyciela pokryje koszty naprawy
- warsztat zajmuję się wszystkimi formalnościami z towarzystwem ubezpieczonym
Gotówkowa likwidacja szkody
W sytuacji wyboru likwidacji szkody w formie gotówkowej, właścicielowi jest wypłacane odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Gotówkowa likwidacja szkody jest nazywana metodą kosztorysową. Co oznacza, że odszkodowanie wypłaca się na podstawie planowego kosztorysu napraw. Poszkodowany dokonuje naprawy pojazdu w własnym zakresie.
Zalety:
- najprostsza i najszybsza forma rozliczenia szkody, gdyż ubezpieczyciel dokonuje kalkulacji kosztów naprawy i wypłaca odszkodowanie
- poszkodowany nie przedstawia żadnych faktur/rachunków, odbiera ustaloną kwotę
- do poszkodowanego należy decyzja o naprawie i sposobie naprawy uszkodzonego pojazdu
Minusy:
- wycena kosztów naprawy w autoryzowanym serwisie może być większa niż wypłacone odszkodowanie, gdyż opiera się ona na podstawie średnich stawek rynkowych za części i robociznę
Bezgotówkowa i gotówkowa likwidacja szkody - co wybrać?
Jeżeli uszkodzony pojazd jest nowy (do 5 lat) warto wybrać bezgotówkową formę likwidacji szkody. Natomiast, gdy pojazd jest straszy należy się zastanowić nad formą gotówkową. W takim wypadku można skorzystać z niezależnego warsztatu i zastosować solidne zamienniki, tym samym zaoszczędzić kilka a nawet kilkanaście złotych.