W niejednej branży mobilność pracowników odgrywa coraz większą rolę. Krótsze lub dłuższe wyjazdy na delegacje w najróżniejszych celach stanowią dzisiaj codzienność. Podczas z nich zdarzyć się mogą różnego rodzaju wypadki, choćby komunikacyjne. Sytuacje te mogą być różne. W jednym przypadku skończy się na chwili stresu i konieczności przerwania wykonywania swoich zadań, inny zaś może być dużo poważniejszy, a z jego konsekwencjami borykać się będziemy długo. Odpowiednie wsparcie pozwoli przez takie sytuacje przejść dużo łatwiej.
W delegacji jesteś w pracy
Zarówno w podstawowym miejscu wykonywania naszego zajęcia, jak i w każdym innym, w które udamy się na polecenie pracodawcy celem realizowania obowiązków służbowych, narażeni jesteśmy na wypadki. Obowiązujące przepisy traktują wypadek przy pracy, do którego doszło w delegacji tak samo jak wszystkie inne – trzeba jednak pamiętać, że wyjątkiem będzie sytuacja, gdy dojdzie do niego na skutek takich działań pracownika, które nie były związane z wykonywaniem zadań, które mu powierzono. Jeśli więc w czasie wolnym, jaki pozostał nam po spełnieniu ich wszystkich a przed udaniem się na nocleg, zdecydujemy się np. na oddawanie się rozrywkom, które poskutkują doznaniem urazów, nie będziemy mogli liczyć na uznanie takiego zdarzenia za wypadek przy pracy.
W przypadku wszystkich innych, włącznie z tymi w trakcie przemieszczania się do i z miejsc, w których czekają na nas postawione przed nami zadania, możemy liczyć na szereg świadczeń z ZUS-u. Będzie to zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne (w obu przypadkach 100% podstawy wymiaru), renta z tytułu niezdolności do pracy, a także, jeśli uszczerbek na zdrowiu, jakiego doznaliśmy okaże się trwały, jednorazowe odszkodowanie. Jeśli zdarzy się, że poniesiemy śmierć, utrzymają je uprawieni członkowie naszej rodziny. Bardzo ważne będzie sporządzenie protokołu (to obowiązek pracodawcy), dzięki któremu kwalifikacja zdarzenia nie będzie budzić wątpliwości.
Sięgnij po wszystko, co Ci się należy
Świadczenia z ZUS-u nie są jedynymi, które może otrzymać ofiara wypadku przy pracy, także w delegacji. Na mocy kodeksu cywilnego należy do nich również odszkodowanie, które pokryć powinno m.in. koszty leczenia, a oprócz tego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. W sytuacji, gdy w rezultacie zdarzenia staliśmy się częściowo lub całkowicie niezdolni do pracy, czy też po prostu nasze potrzeby się zwiększyły, możemy otrzymać rentę. Tutaj bardzo ważne jest jednak ustalenie odpowiedzialności. Wszelka dokumentacja, a więc nie tylko protokół, ale także karta pogotowia czy oświadczenia świadków będzie więc na wagę złota. Pomoc prawna ze strony doświadczonych fachowców także może okazać się kluczowa.
Sprawy związane z odszkodowaniami i innymi świadczeniami nie mają dla pracowników kancelarii Codex żadnych tajemnic, więc ich wsparcie zawsze pozwala w maksymalnym stopniu zadbać o interes poszkodowanego. Zapraszamy do kontaktu.