W wyniku wypadków urazy mogą być bardzo różne. Począwszy od lekkich obrażeń, przez złamania, aż po niepełnosprawność lub nawet śmierć. Niekiedy w związku w kalectwem, poszkodowany jest niezdolny do pracy lub też ponosi wysokie koszty w związku z rehabilitacją. Prawo pozwala na uzyskanie odszkodowania, zadośćuczynienia oraz renty. Osobom, które doznały kalectwa w związku z wypadkiem przysługują dodatkowe uprawnienia. 

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Jak wiadomo, osoba która została poszkodowana w wyniku wypadku ma prawo do odszkodowania. Za poniesioną szkodę przysługuje również zadośćuczynienie za doznane krzywdy. Osoby, które w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia zostały niepełnosprawne mogą ubiegać się o przyznanie renty. Oczywiście, nie rezygnując z pozostałych środków rekompensaty poniesionej szkody.

Osoba niezdolna do pracy to osoba, która utraciła możliwość pracy zarobkowej poprzez naruszenie sprawności organizmu i nie ma rokowań co do jej odzyskania.

Art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy wypadkowej wskazuje, że o rentę z tytułu niezdolności do pracy może ubiegać się pracownik, który wskutek wypadku przy pracy stał się niezdolny do pracy. To oznacza, że jeśli konsekwencją niespodziewanego zdarzenia podczas wykonywania czynności zawodowych jest kalectwo, taka osoba może otrzymać od zakładu ubezpieczeń odpowiednią do uszczerbku rentę. Należy pamiętać, że dochodzić roszczeń można również od pracodawcy!

Ponadto poszkodowany z wypadku komunikacyjnego, ma prawo do w/w roszczeń z OC sprawcy lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Inwalida, ma możliwość ubiegania się o rentę bezpośrednio od sprawcy wypadku.

 

Rodzaje świadczeń

Osoba, która ubiega się o rentę powinna zorientować się jaki rodzaj tego świadczenia jej przysługuje.

  • renta okresowa - to świadczenie, które przysługuje poszkodowanemu w przypadku niezdolności do pracy jeśli jej przyczyna jest przemijająca. Organ rentowny określa czas, w którym renta powinna być wypłacana.
  • renta stała - jeżeli przyczyna niezdolności do pracy ma charakter stały i nieprzemijający np. trwałe kalectwo.
  • renta szkoleniowa - jeżeli ubezpieczony niezdolny do pracy, wykaże konieczność przekwalifikowania zawodowego, ma możliwość uzyskania renty szkoleniowej na okres 6 miesięcy. Wypłacanie tego świadczenia nie może trwać dłużej niż 3 lata.

Na żądanie poszkodowanego sprawca wypadku lub pracodawca powinien pokryć koszty leczenia oraz innych potrzebnych przedsięwzięć dotyczących przywracania stanu sprzed wypadku. Ponadto koszty dotyczące specjalistycznego leczenia powinny być płacone z góry. W przypadku, gdy poszkodowany został inwalidą wskutek wypadku, może ubiegać się o rentę od sprawcy lub pracodawcy. Celem tych roszczeń jest przywrócenie stanu istniejącego przed wypadkiem, a w razie niemożności restytucji przybliżenie poszkodowanemu warunków  życiowych zbliżonych do tych przed utratą sprawności.

Pomoc prawna

W razie chęci uzyskania należnego świadczenia, warto skontaktować się z profesjonalną obsługą prawną. Specjaliści z zakresu prawa odszkodowawczego podejmą niezbędne kroki, aby uzyskać dla swoich klientów jak najlepsze korzyści. Nie zwlekaj z możliwością pomocy sobie. Zgłoś się do nas i bądź pewny, że sprawa potoczy się ta Twoją korzyść.