Ubezpieczenie AC - Kiedy nie dostaniemy odszkodowania z polisy? Dowiedź się więcej i nie daj się naciągnąć.

Autocasco (AC) jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które dotyczy ubezpieczenia pojazdów. Najczęstszym przedmiotem ubezpieczenia objęte są: - pojazd; - wyposażenie pojazdu, które zostało zawarte przy wypełnianiu wniosku o zawarcie ubezpieczenia lub wyposażenie standardowe pojazdu; - wyposażenie dodatkowe pojazdu, np. relingi, indywidualne wykończenie wnętrza pojazdu, itd.

Nie każdy ubezpieczyciel zaoferuje potencjalnemu klientowi takie same warunki ubezpieczenia AC. Podpisując umowę ubezpieczenia AC należy bardzo dokładnie przeanalizować jej warunki, szczególnie zwracając uwag ę na wyłączenia ubezpieczenia AC. Należy porównać propozycje kilku firm ubezpieczeniowych, aby przekonać się, której oferta będzie dla nas najbardziej odpowiednia, czy jest dostosowana do naszych aktualnych potrzeb oraz w jakich sytuacjach firma ubezpieczeniowa stosując wyłączenia swojej odpowiedzialności nie wypłaci poszkodowanemu żądanego odszkodowania za powstałe szkody. Wyłączenia, o których była mowa są to wyszczególnione przez ubezpieczyciela sytuacje, w których ma on prawo do odmowy wypłaty odszkodowania AC poszkodowanemu, który posiada ubezpieczenie AC.

Poniżej przedstawiamy przykładowe sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania AC:

1) Brak kompletu kluczyków; 2) Rażące niedbalstwo, czyli sytuacje związane z lekkomyślnym zachowaniem poszkodowanego, takimi jak na przykład jazda na „łysych” oponach lub jazda na oponach letnich w zimie; 3) Brak badania technicznego pojazdu, którego dotyczy ubezpieczenie AC; 4) Brak przeglądu pojazdu po wypadku drogowym lub kolizji; 5) Celowe uszkodzenie pojazdu, na przykład wgniecenie karoserii przez posiadacza pojazdu z powodu chęci otrzymania odszkodowania, a co za tym idzie – zysku; 6) Używanie ubezpieczonego pojazdu w celach rajdowych lub wyścigowych – jeżeli posiadacz pojazdu używa go w wymienionych celach zobowiązany jest do wykupienia osobnej polisy, która obejmuje uczestnictwo w rajdach i wyścigach 7) Używanie ubezpieczonego pojazdu w celach zarobkowych – jeżeli posiadacz pojazdu używa go w wymienionym celu, będąc między innymi taksówkarzem, zobowiązany jest do wykupienia osobnej polisy, która obejmuje pozwolenie na wykonywanie pracy zarobkowej; 8) Skutki normalnej eksploatacji pojazdów, takie jak wystąpienie korozji czy awarii mechanicznych pojazdu; 9) Wykorzystanie pojazdu do celów akcji protestacyjnych, blokad oraz do organizowania innych niezgodnych z prawem zgrupowań.

ZNAJDŹ NAS NA FB