Przepisy prawa bardzo dobrze chronią poszkodowanych w wyniku wypadku. Rozpatrując sytuację związaną z zamontowaniem na terenie przedsiębiorstwa między innymi hydrantu wodnego, to właśnie ono ponosi odpowiedzialność za jego odpowiednie oznakowanie i zabezpieczenie tak, aby nie stanowił zagrożenia dla osób, które przechodzą lub przejeżdżają w jego pobliżu.

Upadek rowerzysty

Mieszkaniec Bydgoszczy jadąc w dniu 26 kwietnia 2013 roku rowerem, zahaczył pedałem o studzienkę kanalizacyjną chroniącą hydrant. W wyniku przewrócenia się doznał złamania obojczyka co skutkowało koniecznością noszenia gipsu przez 8 tygodni. Poszkodowany odczuwał w tym okresie ból oraz sytuacja uniemożliwiła mu wykonywanie codziennych czynności. Musiał liczyć na pomoc najbliższych. Poszkodowany wniósł pozew do sądu o zapłatę odszkodowania z powodu niedostatecznego oznakowania wystającej studzienki kanalizacyjnej. Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie poczuło się do odpowiedzialności twierdząc, iż teren, po którym poruszał się poszkodowany nie jest przeznaczone ani dla pieszych ani dla pojazdów.

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy orzekł, że przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne jest odpowiedzialne za upadek rowerzysty i zasądził na rzecz poszkodowanego 6000 złotych zadośćuczynienia za powstałe szkody. Orzekł, iż studzienki zabezpieczające hydrant powinny być widoczne dla przechodniów i wystawać 10 do 15 cm ponad ziemię. Teren, na którym znajdował się hydrant nie był ogrodzony ani chroniony, dlatego też przyjmuje się, że był on ogólnodostępny. Studzienka wystawała ponad ziemię około 20-30 cm, czyli więcej niż normy ogólnie przyjęte. Sąd orzekł, że to na pozwanym ciąży obowiązek utrzymania studzienki w stanie nadającym się do użytkowania. Pomimo, iż teren na którym znajduje się studzienka jest własnością gminy, nie zwalnia to przedsiębiorstwa z odpowiedzialności. Sąd Okręgowy przytoczył art. 416 Kodeksu Cywilnego, który brzmi następująco: "Osoba prawna jest zobowiązana do naprawienia szkody wyrządzonej z winy jej organu." Podstawą odpowiedzialności w przypadku przedsiębiorstwa jest art. 415 Kodeksu Cywilnego: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.”

Przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu przypisane zostało niedbalstwo skutkujące dojściem do wypadku. To ono powinno zadbać o dostateczne oznakowanie studzienki oraz jej renowację, tak aby spełniała przyjęte standardy.

ZNAJDŹ NAS NA FB