Poszkodowani w wypadkach na mocy przepisów mogą dochodzi rekompensaty za szkodę majątkowa. Pod tym pojęciem kryje się uszczerbek w sferze prawnie chronionych dóbr poszkodowanego. W poniższym artykule przybliżymy za jakie dobra możemy dochodzić rekompensaty w ramach polisy OC sprawcy wypadku.

Szkoda majątkowa – czym właściwie jest?

Osoby, które zostały poszkodowane na skutek wypadków mogą dochodzić rekompensaty w ramach szkody osobowej i majątkowej. Wiele trudności osobom roszczącym przysparza szkoda majątkowa, gdyż z braku dostatecznej wiedzy często nie ubiegają się o należne odszkodowanie. Szkoda majątkowa obejmuje uszczerbek, który dotyka chronionych dóbr poszkodowanego. Na mocy postanowienia Sądu Najwyższe za szkodę uznawana jest różnica w zakresie wartości przedmiotu po wypadku, a jego cenie gdyby do feralnego zdarzenia nigdy nie doszło. Zaistnienie szkody generuje obowiązek odszkodowawczy, który ma na celu jej wyrównanie, naprawienie. Mówiąc o szkodach komunikacyjnych rozumiemy przez nie wszelkie koszty, jakie w związku ze zdarzeniem musi pokryć poszkodowany m. in. naprawa pojazdy, zakup pojazdu, badania techniczne, koszty holowania, utracone zarobki na skutek zdarzenia, wynajem pojazdu zastępczego, uszkodzone mienie w wypadku.

Szkoda na pojeździe utrapieniem dla poszkodowanych

O ile w przypadku dochodzenia rekompensaty za utratę zarobków, czy kosztów holowania do uzyskania środków pieniężnych potrzebne będzie przedstawienie tylko dokumentów potwierdzających powstanie straty, o tyle dochodzenie szkody na pojeździe jest prawdziwym wyzwaniem. Sprytne triki, które wykorzystują firmy ubezpieczeniowe potrafią zaskoczyć nieświadomych poszkodowanych. Amortyzacja części, naprawa w oparciu o zamienniki, brak rekompensaty za utratę wartości pojazdu, uśredniona stawka za roboczogodzinę warsztatu. To jedne z najbardziej sztampowych przykładów umożliwiających zaniżenie odszkodowania. Rzetelna analiza otrzymanego kosztorysu umożliwia dostrzeżenie uchybień zaniżających wartość rekompensaty. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy w zakresie naprawy pojazdów warto kosztorys oddać w ręce kancelarii odszkodowawczej lub rzeczoznawcy, którzy ocenią poprawność zaprezentowanych kalkulacji.

Jak dochodzić rekompensaty za szkodę majątkową po wypadku?

Poszkodowany, które chce uzyskać rekompensatę pieniężną musi wystąpić do ubezpieczyciela z wnioskiem odszkodowawczym. W dokumencie tym należy rzetelnie wpisać świadczenia, których chcemy dochodzić wraz z dowodami potwierdzającymi stratę, jaką ponieśliśmy na skutek wypadku w ich obszarze. Ubezpieczyciel od przyjęcie zgłoszenia ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy i wystosowanie decyzji o odmowie lub przyznaniu odszkodowania. Oczywiście zakład ubezpieczeń nie ma obowiązku przyznania dochodzonej przez poszkodowanego kwoty i bardzo często z tego korzysta. Nagminne zaniżanie wartości odszkodowania to zmora dla poszkodowanych. Jeśli zaproponowana wycena wzbudza nasze podejrzenia powinniśmy ją zweryfikować i złożyć odwołanie, które poprzemy poczynionymi ustaleniami. Pomoc prawna w tym zakresie jest nieoceniona, gdyż wielu poszkodowanych nie potrafi umiejętne sformułować odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Pamiętajmy, że o zmianie decyzji zakładu ubezpieczeń mogą przesądzić jedynie dowody i argumenty.