Pobyt w szpitalu może wiązać się z sytuacją, w której pacjent dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. W obecnych czasach nie jesteśmy jednak w stanie zrezygnować z pomocy lekarskiej i nawet w najbardziej renomowanej placówce medycznej może dojść do popełnienia błędu.

Naukowcy zajmujący się problemem rozwoju medycyny oraz związanych z nim błędów medycznych wyróżnili kilka podziałów błędów. Początkowo najpopularniejszym podziałem był ten, bazujący na kryterium czynności. Obejmował on błąd rozpoznania, inaczej nazywany błędem diagnostycznym, błąd prognozy, czyli rokowania oraz błąd w leczeniu, inaczej nazywany błędem terapeutycznym. W trakcie rozwoju badań postanowiono rozszerzyć istniejący już podział i jako nowe kryterium przyjęto etap postępowania leczniczego. Bazując na powyższym kryterium możemy wymienić następujące kategorie:

1) Błąd diagnostyczny, który wynika z niewłaściwego zdiagnozowania symptomów pacjenta, co powoduje błędne rozpoznanie choroby pacjenta.

2) Błąd terapeutyczny, który stanowi dalszy etap procesu leczenia. Dotyczy on wszystkich czynności związanych z postawioną wcześniej diagnozą, na przykład wybór odpowiedniego leczenie pacjenta, dobór odpowiednich leków.

3) Błąd techniczny, polegający na niewłaściwym wykonaniu czynności w wymiarze technicznym. Błędy tego typu najczęściej zdarzają się podczas wykonywania operacji, zabiegów lub badań, na przykład niewłaściwe użycie respiratora lub innego urządzenia medycznego wykorzystywanego podczas popełnienia błędu. Często błędy techniczne wnikają z zaniedbania albo nieostrożności wykonującego badanie. Rozróżnienie błędu technicznego od zaniedbania bardzo często może się okazać trudnym zadaniem.

4) Błąd organizacyjny, czyli dotyczący niesprawnej organizacji pomocy medycznej mającej negatywny wpływ na życie lub zdrowie pacjenta. Najczęstszym przykładem błędu organizacyjnego jest podejmowanie niepoprawnych decyzji przez przełożonych, czy personel medyczny. Czasem może on wynikać z niewłaściwego przechowywania leków, czy braku sterylności. Jest to wina złej organizacji pracy w szpitalu czy innym zakładzie medycznym. Często okazuje się, iż przyczyną błędu organizacyjnego jest niedofinansowanie placówek medycznych, które z kolei bez odpowiednich środków finansowych nie są w stanie zapewnić sobie prawidłowego funkcjonowania, zgodnego przyjętymi wytycznymi i ustalonymi standardami, takimi jak zakaz pełnienia nieprzerwanie kilkunastogodzinnego dyżuru przez wyznaczonego do tego lekarza.

Więcej o błędzie medycznym przeczytasz w naszym poprzednim artykule.

ODWIEDŹ NAS NA FB