Renta po śmierci osoby bliskiej  w wypadku komunikacyjnym przysługuje każdemu, kto był utrzymywany przez zmarłego. Taka osoba może żądać od sprawcy wypadku (zobowiązanego) do naprawienia szkody w formie renty w wysokości, która umożliwi pokrycie najważniejszych potrzeb życiowych.

Kwestię dotyczące obowiązku renty po śmierci osoby bliskiej reguluje art. 446 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, który wprost mówi, że gdy na osobie zamarłej ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny, to znaczy zmarły utrzymywał np. małżonkę i dzieci, to osoba uprawniona może zadąć od osoby zobowiązanej do naprawienia szkody. W takim przypadku mówimy o rencie, którą oblicza się stosownie do potrzeb poszkodowanego, czyli w oparciu o  możliwości zarobkowe i majątkowe po zmarłym czasie gdy spoczywał na nim obowiązek alimentacyjny. Ponadto renty może się domagać inna osoba bliska, w przypadku gdy zamarły dobrowolnie i ciągle dostarczał środków utrzymania, a wymagały tego zasady współżycia społecznego.

Kto może zadąć renty po zmarłej osobie?

Obligatoryjnie, czyli z mocy prawa przysługuje:

  • małoletnim dzieciom zmarłego,
  • rodzicom zmarłego w podeszłym wieku,
  • małżonkowi,
  • rodzeństwu,
  • dziadkom.

Fakultatywnie,  renta przysługuje innej osobie bliskiej niż wymienionej powyżej. Przepisy kodeksu cywilnego nie definiują kręgu uprawnionych, zatem mogą to być m.in. konkubenci, czy osoby pozostające w homoseksualnych związkach.

Wysokość renty i okres przyznawania renty

Każda renta jest co do zasady świadczeniem okresowym, zatem też do grona tych świadczeń zaliczymy rentę po śmierci osoby bliskiej  w wypadku komunikacyjnym.
Natomiast wysokość renty po zmarłej śmierci osoby bliskiej zależy od możliwości zarobkowe i majątkowe zmarłego. Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia  10.05.2012 r., (sygn. akt IV CSK 416/11), wysokość renty powinna być ustalona w wysokości ewentualnych alimentów, które zmarły mógłby płacić osobie lub osobom uprawnionym. Innymi słowy kwota świadczenia może obejmować inne potrzeby, które zmarły rzeczywiście spełniał.
Reasumując renta po śmierci bliskiej osoby to niezwykle ważny środek odszkodowawczy, który przysługuje osobom uprawnionym.

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK