Uprawnienia pojazdów uprzywilejowanych w ostatnim czasie wzbudzają wiele dyskusji. Jak "pojazd uprzywilejowany" definiuje ustawa? Jakie zachowanie kierowców pojazdów uprzywilejowanych jest dopuszczalne? Jak pozostali uczestnicy ruchu powinni reagować?

Pojazd Uprzywilejowany - definicja

Ustawa Prawo o ruchu drogowym  określa pojazd uprzywilejowany jako wysyłający sygnały świetlne (niebieskie) i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Musi mieć także włączone (podczas jazdy) światła mijania lub drogowe.

Pojazdem uprzywilejowanym określa się także pojazdy jadące w kolumnie, przy czym na jej początku i końcu pojazdy muszą wysyłać sygnały świetlne (czerwone). W tym wypadku wszystkie auta jadące pomiędzy nimi uważa się za uprzywilejowane (pomimo, że nie wysyłają sygnałów świetlnych).

Uprawnienia pojazdów uprzywilejowanych

Kierowca pojazdu uprzywilejowanego przy zachowaniu szczególnej ostrożności może nie stosować się do przepisów zatrzymaniu, postoju czy ruchu pojazdu, a także znaków i sygnałów. Przykładowo może wjechać "pod prąd", może jechać z prędkością przekraczającą dozwoloną lub wjechać na czerwonym świetle.

Obowiązki pozostałych uczestników ruchu

Każdy uczestnik ruchu widząc pojazd uprzywilejowany ma obowiązek ułatwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu. Stojący w korku lub jadący z przepisową prędkością kierowca powinien zjechać na pobocze/pas zieleni i przepuścić pojazd uprzywilejowany, natomiast pieszy powinien powstrzymać się przed przejściem na druga stronę ulicy nawet przy zielonym świetle. Zakazuje się także wyprzedzania pojazdów uprzywilejowanych w obszarze zabudowanym.

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK