Świadczenia odszkodowawcze uzyskiwane w ramach polisy OC sprawcy wypadku dają szansę poszkodowanym na szybki powrót do życia sprzed zdarzenia. Bardzo istotnym świadczeniem jest zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, które pozwala uzyskać wysokie stawki pieniężne. Jak jednak ustalić wysokość należnej rekompensaty? W poniższym artykule opiszemy kwestie, które warunkują wysokość dochodzonego roszczenia.

Miarkowanie zadośćuczynienia utrapieniem dla poszkodowanych

Poszkodowany występując z wnioskiem odszkodowawczym zobowiązany jest wskazać, jaką kwotę zadośćuczynienia chce dochodzić. Następnie w uzasadnieniu wniosku musi precyzyjnie wyjaśnić, dlaczego podana stawka stanowi odpowiednią w jego odczuciu rekompensatę za doznany ból i cierpienie. Problemem dla poszkodowanych jest właściwa "wycena" doznanej krzywdy, gdyż w żadnych przepisach prawa nie znajdziemy wytycznych, które wskazywałyby o jakie środki pieniężne powinniśmy się ubiegać. Bieżąca analiza orzecznictwa sądowego w zakresie zasądzania rekompensat powypadkowych pozwala nam nakreślić czynniki, które mają znaczący wpływ na wysokość zadośćuczynienia po wypadku i są nimi:

  • długotrwałość leczenia – ustalając zadośćuczynienie należy wziąć pod uwagę czas trwania leczenia i rehabilitacji, a także długotrwałość cierpienia na skutek doznanych urazów. Bardzo istotny wpływ na to świadczenie ma też bolesność zabiegów i operacji. Im większe i dłuższe cierpienie, tym zadośćuczynienie powinno być wyższe.
  • wiek poszkodowanego – młodsi poszkodowani otrzymują znacząco wyższe stawki w ramach zadośćuczynienia, niż osoby starsze.
  • płeć poszkodowanego – w zależności od doznanych obrażeń płeć poszkodowanego może przełożyć się na wysokość należnego zadośćuczynienia. W przypadku kobiet obrażenia w obrębie twarzy, które doprowadziły do oszpeceń będą zdecydowanie bardziej dotkliwe, niż dla mężczyzn.
  • stopień uszczerbku na zdrowiu – bardzo istotny wpływ na wysokość rekompensaty ma stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu, który może skutkować kalectwem, ograniczeniem możliwości wykonywania czynności życia codziennego. Im wyższy uszczerbek na zdrowiu tym większe zadośćuczynienie będzie należne poszkodowanemu.
  • rokowania na przyszłość – stawka roszczenia jest też uzależniona od rokowań na przyszłość poszkodowanego. Brak możliwości podjęcia zatrudnienia w przyszłości, konieczność rezygnacji z aktywnego korzystania z życia, rozrywek, czy sportu ma też znaczny wpływ na przyznawane zadośćuczynienie.
  • pogorszenie sytuacji życiowej – miarkując zadośćuczynienie należy wziąć pod uwagę też zmienioną na skutek zdarzenia stopę życiową i zamożność poszkodowanego. Uszczerbek ekonomiczny też znaczny wpływ na wysokość tego roszczenia.

Poszkodowani, którzy nie potrafią nakreślić wysokości należnego zadośćuczynienia powinni skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej, która fachowo nakreśli możliwości odszkodowawcze.