Wypadki drogowe mają negatywny wpływ na zdrowie uczestników. Bardzo często poszkodowani zmuszeni są poddać się długiemu leczeniu i rehabilitacji. Warto podkreślić, że mają oni prawo do zwrotu kosztów poniesionych w związku z wypadkiem. Jak uzyskać rekompensatę pieniężną za koszty powrotu do zdrowia po wypadku? I o jakie inne świadczenia mogą ubiegać się poszkodowani? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Szkoda osobowa, a zwrot kosztów dla poszkodowanego

Przepisy prawa chronią poszkodowanych w wypadkach umożliwiając im dochodzenie licznych roszczeń odszkodowawczych z polisy ubezpieczeniowej OC sprawcy wypadku. Wśród najpopularniejszych jest zwrot kosztów poniesionych w związku z leczeniem i rehabilitacją, który jest podstawą dochodzenia roszczeń przy szkodach wypadkowych. Na mocy art. 444 § 1 k. c. zakładu ubezpieczeń, u którego sprawca nabył polisę OC ma obowiązek ich pokrycia. Wymieniona podstawa prawna zobowiązuje ubezpieczyciela do zwrotu wszelkich kosztów powstałych w związku z wypadkiem. Wartym podkreślenia jest fakt, że poszkodowany ma prawo ubiegać się o środki pieniężne niezbędne do pokrycia leczenia i rehabilitacji. W takiej sytuacji roszczący musi wystąpić do ubezpieczyciela o zaliczkę, która zostanie udzielona na podstawie uzyskanych zaleceń lekarskich. Większość poszkodowanych dochodzi, jednak zwrotu wydatkowych środków pieniężnych już po zakończeniu leczenia. Dlatego każdy roszczący powinien skrupulatnie gromadzić wszelką dokumentację medyczną, a także faktury, rachunki, paragony, które stanowią dowód z poniesionych kosztów. Dzięki temu poszkodowany nie musi obawiać się odmowy wypłaty środków pieniężnych z uwagi na brak dokumentów świadczących o poniesionych wydatkach na leczenie.

Specjalne odżywianie w okresie leczenia i rehabilitacji- czy podlega zwrotowi kosztów?

Bardzo często poszkodowani spotykają się po wypadku z zaleceniami lekarza co do zmiany sposobu odżywiania, by regeneracja organizmu przebiegała bez większych komplikacji. Specjalne produkty przyspieszające dochodzenie organizmu do sprawności, suplementy, większa ilość owoców, potrawy dietetyczne to najbardziej popularne zalecenia w obrębie diety dla poszkodowanych w wypadkach. Śledząc orzecznictwo Sądu Najwyższego możemy stwierdzić, że osoby doznające uszczerbku na zdrowiu mają prawo do dochodzeni zwrotu kosztów na wydatki związane ze specjalną dietą. Jak uzyskać rekompensatę? Odszkodowania po wypadku w obrębie specjalistycznej diety dochodzone są na podstawie przedstawionego pisemnego zalecenia wystawionego przez lekarza co do szczególnego typu odżywiania, a także dokumentacji potwierdzającej poniesione wydatki m. in. rachunków, paragonów.

Konieczność sprawowania opieki nad poszkodowanym, a rekompensata pieniężna z OC

Poszkodowani w wypadkach, którzy wymagają dodatkowej pomocy przy wykonywaniu czynności życia codziennego mogą dochodzić stosownej rekompensaty pieniężnej. Koszty poniesione na opiekę pielęgniarską lub pomoc domową podlegają zwrotowi w ramach polisy OC sprawy wypadku. Dopuszczalne jest także dochodzenie rekompensaty, gdy to np. żona sprawowała opiekę nad poszkodowanym mężem i musiała w tym czasie zrezygnować z pracy zarobkowej. Należy podkreślić, że zwrot kosztów nie może przekraczać stawek za opiekę oferowanych przez np. pielęgniarki lub pomoc domową. Do dochodzenia tego roszczenia konieczne jest udokumentowanie wydatków na opiekę lub utraconego dochodu w skutek świadczenia opieki nad bliskim po wypadku.