Połatane i dziurawe drogi to po zimie chleb powszedni. Nawierzchnia drogi pęka, tworzą się koleiny. Nie każdy wie, że można ubiegać się o odszkodowanie po wjechaniu samochodem w dziurę i uszkodzeniu go. Niewielu tylko wzywa policję, a jest to pierwszy krok do uzyskania tzw. odszkodowania za dziury w drodze.

Wielu zarządców dróg jest w trakcie rozpatrywania roszczeń kierowców skierowanych sam dzielnie lub rzez ubezpieczyciela. To właśnie na nich ciąży obowiązek utrzymania nawierzchni w prawidłowym stanie oraz naprawa nawierzchni zniszczonej.

 Początkowo ustalmy, kto odpowiada za dany odcinek drogi. Jeżeli nie jest to droga publiczna tylko na przykład prywatna wszystkie potrzebne dane otrzymamy w urzędach miast lub gmin. Gdy chodzi o drogi krajowe i autostrady zwracamy się do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Gdy chodzi o drogi wojewódzkie odpowiednim organem, do którego mamy się zwrócić jest zarząd województwa, w przypadku dróg powiatowych do powiatu, a dróg gminnych – do wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta.

Podstawą prawną do ubiegania się o odszkodowania na skutek złego stanu nawierzchni jest art. 415 Kodeksu Cywilnego dosłownie brzmiący „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.” Także w Ustawie o drogach publicznych z 1985 roku znajdziemy artykuł mówiący, iż zarządca ma obowiązek należytego dbania o stan dróg, przeprowadzaniem bieżących kontroli oraz wykonywaniem remontów uszkodzonej nawierzchni

Jeżeli więc zarządca drogi nie zadbał o jej prawidłowy stan w wyniku czego doznaliśmy uszkodzenia samochodu mamy prawo dochodzić roszczenia przez Pełnomocnika na drodze sądowej o przyznanie odszkodowania, powołując się na art. 415 KC.

Pamiętajmy, że aby skutecznie żądać zadość uczynienia Pełnomocnik  musi zgromadzić całą potrzebną dokumentację dotyczącą zdarzenia (zdjęcia nawierzchni, notatka policyjna z miejsca zdarzenia, rachunki i faktury za naprawę samochodu oraz opinia rzeczoznawcy), zebrać dowody a następnie przedstawić je na rozprawie sądowej Po zgromadzeniu dokumentacji Pełnomocnik składa się ją u zarządcy drogi, zawsze bezpośrednio a nie przez inne organy administracji publicznej.

Zarządca ma 30 dni na rozpoznanie sprawy oraz ustosunkowanie się do żądanych roszczeń poszkodowanego.