Poszkodowani w wypadkach bardzo często zastanawiają się, jak długo od zgłoszenia szkody będę oczekiwać na wypłatę środków pieniężnych od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości w tym zakresie przedstawimy pokrótce terminy likwidacji, które obowiązują przy dochodzeniu odszkodowania po wypadku.

Kiedy zostanie wypłacone odszkodowanie za szkodę osobową?

Poszkodowany chcący uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie zobowiązany jest do złożenia u właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego wniosku odszkodowawczego. Czas zgłoszenia szkody zaczyna być liczony od momentu wpłynięcie dokumentu. Zgodnie z art. 817 k. c. otrzymując zawiadomienie o zajściu, które jest objęte ochroną ubezpieczeniową zakład ubezpieczeń ma 30 dni na wypłatę świadczenia pieniężnego lub dostarczenie do poszkodowanego pisemnego powiadomienia o przyczynach, które uniemożliwiają zaspokojenie jego roszczeń w całości lub części (następuje wypłata części bezspornej ustalonej przez ubezpieczyciela). Dodatkowo jeśli sprawa wymagała dodatkowych ustaleń okres ten w uzasadnionych przypadkach może ulec wydłużeniu do 90 dni. Poszkodowany musi zostać, jednak powiadomiony o przyczynach zwłoki. Wartym podkreślenia jest fakt, że ubezpieczyciel ma prawo do skrócenia terminu i likwidacji szkody nawet po kilku dniach od zgłoszenia. Nie ma możliwości, jednak wydłużenia ustalonego na mocy k. c. terminu.

Poznaj konsekwencje niewypłacenia świadczeń w terminie

Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które powstrzymuje się lub zwleka z realizacją wypłaty świadczeń w świetle prawa czyni uzasadniony zarzut nienależytego wykonania zobowiązania. W takim przypadku zakład ubezpieczeń ma obowiązek naprawić powstałą szkodę poprzez zapłatę odsetek za zwłokę. Dlatego każdy poszkodowany, który nie otrzymał wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia z nieuzasadnionych przyczyn może żądać odsetek ustawowych. Ich wysokość w skali roku ustalana jest w rozporządzeniu Rady Ministrów. Jak ubiegać się o odsetki za zwłokę w wypłacie odszkodowania? Poszkodowany chcący dochodzić odsetek za opóźnienie w wypłacie odszkodowania od ubezpieczyciela musi wystąpić z wnioskiem, w którym zawrze żądanie.

Zawiadomienie o szkodzie, a bieg przedawnienia

Na koniec warto wspomnieć o przedawnieniu roszczeń odszkodowawczych. Poszkodowany ma trzy lata na zgłoszenie roszczeń do ubezpieczyciela od dnia, kiedy dowiedział się o szkodzie i o osobie, która jest zobowiązana do jej naprawienia. Wyjątek stanowi szkoda, która powstała w związku z popełnieniem przestępstwa, gdyż w takich sytuacji czas dochodzenia roszczeń ulega przedłużeniu do lat 20. Bieg przedawnienia roszczeń ulega przedawnieniu w momencie złożenia zgłoszenia do zakładu ubezpieczeń.