Wielu poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych zastanawia się czy pasażerom także uczestniczącym w wypadku przyznane będzie prawo do odszkodowania z tego tytułu przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Mówiąc o pasażerze mamy na myśli wszystkie osoby, takie jak małżonkowie poszkodowanych, współwłaścicieli pojazdu jak i osoby całkiem niespokrewnione, a znajdujące się w pojeździe podczas wypadku.

Okazuje się, iż towarzystwo ubezpieczeniowe bardzo często odmawia wypłaty odszkodowania właśnie jeżeli chodziło o współmałżonków lub dzieci osoby poszkodowanej.

Niestety przepisy nie regulują dokładnie powyższych kwestii, nie są one ujednolicone. Sąd Najwyższy uznał, iż odmowa przyznania odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest bezpodstawne, szczególnie jeśli odmowa dotyczy osoby pozostającej we wspólnocie majątkowej z poszkodowanym w wypadku. Prawo do otrzymania odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku mają wszyscy pasażerowie, nie ważne czy zachodzi jakiekolwiek pokrewieństwo pomiędzy nimi a sprawcą wypadku.

Towarzystwo Ubezpieczeniowe chcąc uniknąć wypłaty dodatkowej liczby odszkodowań tłumaczą się tym, iż ubezpieczenie z OC obejmuje tylko i wyłącznie szkody, które zostały wyrządzone osobom trzecim. Za osobę trzecią uważa się w takim wypadku współwłaściciela pojazdu. Inne stanowisko postuluje, iż odszkodowanie z polisy OC musi zostać wypłacone.

Odpowiedzialność ubezpieczycieli, czyli odpowiedzialność cywilna wobec poszkodowanych odnosi się jedynie do szkód osobowych. Za szkody osobowe uznaje się szkody niematerialne, takie jak rozstrój zdrowia, zaburzenia snu, uszkodzenia ciała, itd. W takiej sytuacji kwota odszkodowania nie jest z góry określona, ale zależy przede wszystkim od wysokości kosztów leczenia, cierpienia poszkodowanego, czyli od indywidualnej sytuacji, w której poszkodowany się znalazł. Zależeć może także od utraty pracy zarobkowej. Poszkodowani po doznaniu urazu powypadkowego, niezależnie czy był to sprawca wypadku czy pasażer będący współmałżonkiem mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia z tytułu potrzeby przekwalifikowania się zawodowego, jeżeli straciły one możliwości wykonywania dotychczasowej pracy.

Podsumowując, poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, którzy są najbliższą rodziną mają prawo do ubiegania się o przyznanie odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego, a wszelkie formy i próby uchylenia się od przyznania odszkodowania są bezpodstawne i niezgodne z prawem.

ZNAJDŹ NAS NA FB