Nie jednemu z nas przytrafiła się pechowa sytuacja jaką jest utracony bagaż podczas podróży, w tym między innymi sprzęt narciarski bez którego zimowy rekreacyjny wyjazd nie ma sensu.

Turysta, który utracił bagaż ma prawo ubiegania się o odszkodowanie za zaistniałą sytuację, jeżeli nie wydarzyła się ona z jego winy. Niestety nie może ubiegać się o rekompensatę za poniesioną z tego tytułu krzywdę. O odszkodowania może ubiegać się od właściciela hotelu czy pensjonatu, przewoźnika, biura podróży czy ubezpieczyciela.

Należy pamiętać, iż ubezpieczyciel poszkodowanego powinien być zawiadomiony natychmiastowo. Nie należy zwlekać ze zgłoszeniem zaistniałej sytuacji, ponieważ może prowadzić to do późniejszych problemów i przeciągania się postępowania odszkodowawczego. Pamiętajmy także o zawiadomieniu lokalnej policji.

SPRZĘT NARCIARSKI

Jeśli chodzi o szeroko rozumiany sprzęt narciarski to przed każdym wyjazdem musimy pamiętać o odpowiedniej polisie, gwarantującej nam zwrot kosztów za jego zniszczenie. Bez odpowiedniego ubezpieczenia ciężko będzie nam domagać się odszkodowania.

BAGAŻ PRZEWOŻONY W LUKU BAGAŻOWYM

Bagaż przewożony przez przewoźnika w luku uważany jest według prawa przewozowego za przesyłkę i to przewoźnik odpowiada za jej utratę lub uszkodzenie, pod warunkiem, iż podróżny opłacił koszty przewozu, czyli posiada bilet autobusowy lub kwit bagażowy.  Wysokość odszkodowania należnego od przewoźnika albo prowadzącego przedsiębiorstwo eksploatujące środki transportowe z pomieszczeniami przeznaczonymi do spania za utratę, ubytek lub uszkodzenie rzeczy wymienionych w ust. 1-3 ustawy o prawie przewozowym nie może przewyższać zwykłej wartości rzeczy.

KLAUZULE NIEDOZWOLONE

Każdy turysta w trakcie zawierania umowy dotyczącej wycieczki zorganizowanej powinien dokładnie ją przeanalizować. Należy zwrócić uwagę, czy nie zawiera ona postanowień niedozwolonych, tak zwanych klauzul, które bardzo często dotyczą bagażu. Pamiętajmy, iż biuro podróży zawsze ponosi odpowiedzialność za bagaż konsumenta. Wyłączenie odpowiedzialności w umowie jest niezgodne z prawem. Maksymalna kwota za zniszczony lub opóźniony bagaż wynosi około 5 tysięcy złotych. Jeżeli przewozimy bardziej wartościowe przedmioty, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu gwarantującym zwrot pełnej sumy.

 -> Więcej o odszkodowaniu od przewoźnika znajdziesz w naszym poprzednim artykule.