Nawałnice są coraz częstszym zjawiskiem atmosferycznym. Niestety bardzo często nie da się przewidzieć ich gwałtowności, dlatego też ciężko jest uchronić nasz pojazd przed jej potencjalnymi skutkami oraz późniejszym uzyskaniem odszkodowania z  polisy auto casco.

Na szczęście jest możliwość zabezpieczenia pojazdów przed opłakanymi skutkami i destrukcją naszej „kieszeni”, czyli przed skutkami finansowymi wiążącymi się ze zniszczeniami. Sposobem na zabezpieczenie się jest wykupienie ubezpieczenia auto casco (AC). Istnieje oczywiście inne rozwiązanie – walka o odszkodowanie na przykład z zarządcą drogi lub budynku, w pobliżu którego zaparkowany był nasz zniszczony pojazd, jednak w większości przypadków najprawdopodobniej nie obejdzie się bez rozprawy sądowej. Najpewniejszym wspomnianym już wyżej sposobem na zabezpieczenie się jest wykupienie polisy auto casco. Wykupienie polisy nie jest obowiązkowe jak w przypadku odpowiedzialności cywilnej (OC).

Należy przypomnieć, iż przy kierowaniu się wyborem polisy auto casco należy zwrócić uwagę na kwestie finansowe oraz przede wszystkim wyłączenia ochrony, czyli sytuacje, w których polisa nie będzie obowiązywała i nie będziemy mogli uzyskać odszkodowania. Dodatkowym aspektem jest także możliwość zniesienia udziału własnego w szkodzie. Jest to sytuacja, w której kierowca ponosi część kosztów likwidacyjnych szkody oraz od jakiej minimalnej kwoty szkody przysługuje kierowcy rekompensata. Zdarza się bowiem, iż w przypadku szkód, które szacowane są jako drobne, czyli do około 500 zł rekompensata nie przysługuje.

Należy porównać także propozycje kilku firm ubezpieczeniowych, aby przekonać się, której oferta będzie dla nas najkorzystniejsza i czy jest dostosowania do naszych aktualnych potrzeb.

Wyłączenia, o których była mowa w poprzednim artykule, czyli sytuacje kiedy ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania AC, należy rozpatrzeć ze szczególną starannością. Zawsze sprawdzajmy, czy któryś z żywiołów przyrody (powódź, wichura, nawałnica, grad, pożar) nie jest wyłączony z odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiliśmy polisę auto casco. Bardzo często zdarza się, że ochrona polisy nie obejmuje uszkodzeń pojazdów powstałych na skutek trzęsienia ziemi.

Jeżeli doszło już do szkody, a kierowca nie ma wykupionej polisy auto casco, jedynym rozwiązaniem jest zwrócenie się do zarządcy danego terenu i udowodnienie mu, że nie dołożył dostatecznej staranności w należyte utrzymanie terenu, na którym doszło do sytuacji powodującej szkodę. Jak już wcześniej pisaliśmy, nie będzie to droga krótka i szybka, ale kończąca się zazwyczaj w sali sądowej.

ZNAJDŹ NAS NA FB