Co do zasady poszkodowani w wypadkach korzystają z publicznych placówek medycznych. Więc nasuwa się pytanie czy poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów leczenia w placówkach prywatnych?

Zwrot kosztów leczenia w placówkach prywatnych - uchwała Sądu Najwyższego

Jak stanowi art. 444 par. 1 K.C. w razie uszkodzenia ciała bądź wywołania rozstroju zdrowia ubezpieczyciel ma za obowiązek ponieść koszty związku z powstaniem tejże szkody. Ponadto poszkodowany z góry może żądać od ubezpieczyciela sumy na pokrycie kosztów leczenia, a także kosztów związanych z przygotowaniem do zawodu gdy w wyniku wypadku stał się inwalidą.

W praktyce zakłady ubezpieczeniowe często nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją w prywatnych placówkach. Twierdząc, że takie same świadczenia lekarskie można otrzymać w publicznych placówkach opieki zdrowia.

Naprzeciw oczekiwaniom obywateli/poszkodowanych wyszedł Rzecznik Ubezpieczeniowy, który skierował wniosek do Sądu Najwyższego o doprecyzowanie orzecznictwa. Sąd Najwyższy uchwałą z 19 maja 2016 roku orzekł, że poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów leczenia w placówkach prywatnych z OC sprawcy pod warunkiem, że koszty te są celowe i uzasadnione (III CZP 63/15).

Na mocy tejże uchwały poszkodowanemu przysługuje możliwość wyboru placówki medycznej, w której chce być leczony.